8 rocznica katastrofy kolejowej pod Szczekocinami

W dniu dzisiejszym przypada ósma rocznica tragicznego zderzenia pociągów osobowych pod Szczekocinami. Bilans tej katastrofy był przerażający, śmierć poniosło 16 osób natomiast 54 osoby zostały przewiezione do szpitala. Ponad 100 pasażerów odniosło ogólne obrażenia. Zderzenie miało miejsce na odcinku łączącym Centralną Magistralę Kolejową z linią Kraków-Kielce. Czołowo zderzyły się pociągi TLK „Brzechwa” relacji Przemyśl – Warszawa i Interregio „Jan Matejko” relacji Warszawa-Kraków. Łącznie w pociągach podróżowało ponad 360 osób.

W dniu 1 marca w miejscu tragedii odbyły się obchody 8 rocznicy katastrofy kolejowej w Chałupkach pod Szczekocinami. Rozpoczęły się one mszą świętą w intencji ofiar katastrofy która została odprawiona w Kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Goleniowach (gmina Szczekociny). Po Mszy Św.  poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed tablicą upamiętniają ofiary zderzenia nieopodal miejsca wypadku.

W sobote 3 marca 2012 roku o godzinie 20.57 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Zawierciu wpłynęło zgłoszenie, że we wsi Chałupki (gmina Szczekociny) doszło do wykolejenia się pociągu osobowego. Na miejsce w pierwszej kolejności zostały zadysponowane siły i środki z Gminy Szczekociny oraz okolicznych gmin. Na miejsce jako pierwsi przybyli okoliczni mieszkańcy, chwile później pojawili się służby ratunkowe.

Po przybyciu na miejsce Kierujący Działaniami Ratowniczymi poinformował stanowisko że nie jest to wykolejenie pociąg jak wynikało ze zgłoszenia lecz że doszło do czołowego zderzenie pociągów osobowych.  Na miejsce zostały zadysponowane kolejne zastępy straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego. Akcja przebiegała bardzo sprawnie, został stworzony punkt segregacji medycznej osób poszkodowanych oraz przyjęcia służb ratunkowych.

W akcji ratowniczej wzięło udział około 450 strażaków, 100 policjantów,35 zespołów ratownictwa medycznego oraz dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Osoby poszkodowane były przewożone do szpitali w Piekarach Śląskich, Myszkowie, Częstochowie, Zawierciu, Katowicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej oraz Bytomiu. Akcja ratownicza trwała 3 dni.
Cały kraj, ale także Europa byli poruszeni tym co się stało. Prezydent Bronisław Komorowski wprowadził dwudniową żałobę narodową. Była to największa katastrofa kolejowa w Polsce od 1990 roku.

Za spowodowanie katastrofy kolejowej prawomocnie skazani zostali dyżurni ruchu: Jolanta S. na 3 lata i sześć miesięcy, Andrzej N- na 6 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *