Bardzo duży pożar hali w powiecie tureckim [Foto, wideo]

Informacja o pożarze hali firmy produkującej meble ogrodowe wpłynęła do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Turku o godz. 15.25. Dyżurny Stanowiska Kierowania w pierwszym rzucie zadysponował siły i środki JRG Turek, jak również jednostki OSP z terenu powiatu tureckiego, w szczególności ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze. W hali o wymiarach 70 m długości, 35 m szerokości i wysokości 9 m, odbywał się proces technologiczny produkcji pianki i sprężyn do materacy.

Akcją w początkowej fazie kierował komendant powiatowy PSP w Turku st. kpt. Piotr Pietrucha wraz z grupą operacyjną KP PSP Turek. Następnie kierowanie działaniami ratowniczymi przejął po. z-ca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Jarosław Zamelczyk, który przybył na miejsce pożaru wraz z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu oraz grupą operacyjną.

Kierujący Działaniami Ratowniczymi podjął decyzję o skierowaniu do działań dodatkowych sił i środków. W tym celu zadysponowano zastępy z sąsiednich powiatów. KDR podjął również decyzję o organizacji zaopatrzenia wodnego w oparciu o trzy zbiorniki ppoż. (po 800 m3 każdy) znajdujące się na terenie zakładu do buforu wodnego.

Teren akcji podzielony został na odcinki bojowe, a działania gaśnicze polegały na podawaniu dużych ilości prądów wody i piany ciężkiej do wewnątrz hali, jak również podawaniu wody z wysokości przy wykorzystaniu podnośników hydraulicznych. W związku z panującym wewnątrz hali bardzo dużym zadymieniem oraz wysoką temperaturą, na miejsce działań zadysponowano samochód z kontenerem ochrony dróg oddechowych oraz grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego PSP z Ostrowa Wielkopolskiego, celem dokonywania pomiarów stężenia substancji niebezpiecznych. Złożoność działań ratowniczo–gaśniczych wymagała częstej podmiany ratowników. Organizację łączności oraz pracę sztabu oparto na bazie SDŁ Kalisz i SDŁ KW PSP Poznań. Po lokalizacji pożaru i wyeliminowaniu zagrożenia przystąpiono do dogaszania zarzewi ognia. Na zabezpieczenie prowadzonych działań przez ratowników zadysponowano ZRM z SP ZOZ w Turku.

Akcja gaśnicza zakończyła się o godz. 22:00, natomiast w celu dozorowania pogorzeliska pozostawiono na miejscu dwa zastępy z JRG Turek oraz dwa zastępy z OSP, akcja trwała ponad 17 godzin. W działaniach ratowniczo–gaśniczych wzięły udział 54 zastępy jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz 199 ratowników PSP i OSP. Co ważne, nikt nie został poszkodowany. Ewakuowano 750 pracowników zakładu w trzy miejsca zbiórki w zakresie ewakuacji. Działania wymagały udziału służb współpracujących – na miejsce przybyli wojewoda wielkopolski – Łukasz Mikołajczyk, poseł na Sejm RP – Ryszard Bartosik, p.o. zastępca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP – mł. bryg. Jarosław Zamelczyk, komendant powiatowy PSP – st. kpt. Piotr Pietrucha, zastępca komendanta powiatowego PSP – mł. bryg. Arkadiusz Janaszkiewicz, starosta turecki – Dariusz Kałużny, v-ce starosta turecki – Władysław Karski, policja, ZRM, zarządzanie kryzysowe gminy Malanów z wójtem gminy – Ireneuszem Augustyniakiem, grupa operacyjna KW PSP Poznań z rzecznikiem prasowym KW PSP, grupa operacyjna z oficerem prasowym KP PSP, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, przedstawiciel WIOŚ delegatura w Koninie, grupa dochodzeniowo-śledcza Policji.

Tekst: mł. kpt Jacek Erkiert, KP PSP Turek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *