Bardzo duży pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Strawił blisko 1300 hektarów łąk i lasów

Niemal 1300 hektarów bagiennych łąk i lasów zniszczył pożar, jaki wybuchł na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego w województwie Podlaskim. Z ogniem walczyło 150 strażaków. To kolejne takie zdarzenie w parkach narodowych na Podlasiu w tym roku.

 Wszystko zaczęło się w niedzielę (19.04) późnym popołudniem. Wówczas podlascy strażacy zostali powiadomieni o pożarze na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Na miejsce skierowano strażaków, którzy przez całą noc walczyli z żywiołem, by ten nie sięgnął zabudowań pobliskiego Kopytkowa. Pożar udało się wstępnie opanować, jednak nad ranem znów się rozwinął.

Front pożaru rozciągał się na linii Kopytkowo – Grzędy-Dolistowo. Paliły się przede wszystkim trudno dostępne bagniste łąki i lasy. Panująca susza, niedostępność terenu oraz wiejący silny wiatr sprzyjały rozwojowi pożaru, którego przez wiele godzin nie dało się opanować. Na miejsce skierowano więc blisko 40 zastępów PSP i OSP z okolicznych powiatów. Strażaków wspierały służby Parku i Lasów Państwowych, w tym 3 pożarnicze Dromadery będące w dyspozycji Lasów Państwowych. Na miejscu pracował również samochód dowodzenia i łączności z KW PSP w Białymstoku, dzięki któremu można było usprawnić łączność.  oraz żołnierze podlaskich Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy prowadzili monitoring obszaru objętego pożarem, z wykorzystaniem drona. Ratownicy gasili pożar głównie używając sprzętu podręcznego, jak również linii gaśniczych. Samoloty wykonały po kilkanaście zrzutów wody na najbardziej niedostępne tereny.

Niestety, mimo wysiłku licznej rzeszy ludzi ogień zdołał zniszczyć obszar o powierzchni blisko 1300 hektarów łąk i lasów. Są to siedliska dla wielu gatunków zwierząt i roślinności. Pożar udało się opanować dopiero we wtorek o poranku. Jednak, jeszcze przed południem strażacy zostali wezwani do kolejnych pożarów na terenie Parku, w powiatach augustowskim (ok. 4 ha) i monieckim (ok. 30 ha). Walka z pożarami wciąż trwa.

Według informacji BbPN jest to największy od lat pożar na tym terenie. Zaledwie tydzień wcześniej straż pożarna i służby Parku zmagały się z pożarem, który ostatecznie zajął powierzchnię ponad. 160 hektarów. Park Biebrzański nie jest jedynym na Podlasiu, który w tym roku mocno ucierpiał z powodu pożarów. Wcześniej kilkukrotnie płonęły trawy i nieużytki na obszarze Narwiańskiego Parku Narodowego.

Foto nagłówkowe, Fotorelacja z przebiegu niedzielnych i poniedziałkowych działań dzięki uprzejmości Łukasz Rutkowski – Fotografia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *