Bedford z ANWILU trafił do muzeum

Przez blisko 40-lat służył ratownikom Zakładowej Straży Pożarnej ANWIL S.A. Unikatowy w naszym kraju, pojazd marki Bedford zasłużoną emeryturę spędzi jako eksponat Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Zakładowa Straż Pożarna ANWIL S.A. świętowała w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Przy tej okazji, jeden ze starszych pojazdów – już nie będących w czynnej służbie – został przekazany do zbiorów Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

ZSP przekazała na rzecz muzeum unikatowy pojazd marki Bedford, obecnie jedyny w Polsce egzemplarz tej marki. Auto brało udział w wielu akcjach ratowniczych na terenie ANWILU, ale było wykorzystywane także poza firmą, do działań przeprowadzanych na rzecz mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego. Pojazd był zaangażowany również w zabezpieczenie wizyty Jana Pawła II we Włocławku w 1991 r. Wóz strażacki, pomimo swojego wieloletniego stażu pracy jest nadal sprawny i potencjalnie gotowy do realizacji kolejnych działań ratowniczych.

Bedford, który do niedawna był wyposażeniem Zakładowej Straży Pożarnej ANWILU to wyjątkowy egzemplarz. Niezawodnie pełnił z nami swoją „służbę” przez blisko 40 lat. Bardzo cieszymy się, że dzięki przekazaniu go do muzeum, uda się nam zachować go w pamięci pożarników przez kolejne lata – wyjaśnia Andrzej Krajewski, Kierownik Zespołu Technicznego, Zakładowa Straż Pożarna ANWIL S.A.

Auto trafiło do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, jednej z największych tego typu instytucji w Europie. Muzealne zbiory liczą ponad 4 tysiące eksponatów. Misją CMP jest przechowywanie, gromadzenie, dokumentowanie oraz eksponowanie dorobku i dziedzictwa polskiego pożarnictwa.

Przekazany samochód zajmuje ważne miejsce w naszej kolekcji samochodów zabytkowych, liczącej ponad pięćdziesiąt eksponatów. Obok rodzimych aut, posiadamy również te produkowane w USA, Niemczech czy Czechach. Wyprodukowany w Wielkiej Brytanii Bedford z ANWILU jest w niezwykle rzadkiej konfiguracji, ma wyjątkową zabudowę. Prezentowany jako element kolekcji plenerowej cieszy się dużym zainteresowaniem i jest jedną z najważniejszych atrakcji naszej placówki – mówi Janusz Gancarczyk, Dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa.

Samochód posiada zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 8 tys. litrów, zbiornik na wodę o pojemności 3 tys. litrów oraz autopompę wodną o wydajności 5 tys. litrów na minutę i pompę pianową o wydajności 500 litrów na minutę. Samochód wyposażony był również w standardowy sprzęt pożarniczy tj. węże ssawne, tłoczne W-75 i W 52, prądownice pianowe i wodne, przełączniki, zaślepki, klucze do węży, klucze do hydrantów naziemnych i podziemnych, wytwornice piany PP200. Na wyposażeniu samochodu były również wytwornice piany MTR 1000, działka przenośne Chabb Fire z wymienną głowicą do podawania piany o wydajności 2700 l/min.,  wytwornica piany MASTER MATIC o wydajności 4500 l/min., a także aparaty oddechowe z maskami, ubrania gazoszczelne i ubrania żaroodporne.

Źródło informacji i foto: ANWIL S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *