Będziński podnośnik został na terenie miasta

Przez niemal 20 lat służył strażakom z jednostki ratowniczo-gaśniczej KP PSP w Będzinie. Od września jest na wyposażeniu Ochotniczej Straży Pożarnej Grodziec w Będzinie. Podnośnik SCH-40 w będzińskiej PSP zastąpiła nowoczesna autodrabina.

1 września br. druhowie z OSP Grodziec w Będzinie odebrali przekazany przez Państwową Straż Pożarną samochód specjalistyczny z podnośnikiem hydraulicznym (SCH-40) na podwoziu VOLVO FM12. Uroczysty apel z tej okazji odbył się w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Będzinie.

Uroczystego przekazania pojazdu pożarniczego ochotnikom dokonali poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Waldemar Andzel, śląski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jacek Kleszczewski, zastępca starosty będzińskiego Dariusz Waluszczyk, prezydent miasta Będzina Łukasz Komoniewski oraz komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie st. kpt. Arkadiusz Spera.

Foto: Komenda Powiatowa PSP w Będzinie

Samochód SCH-40 wyprodukowany został w 2000 roku. Zabudowę na trzyosiowym podwoziu VOLVO FM12 wykonał koszaliński BUMAR. Pojazd wyposażony jest w zespół podnośnika hydraulicznego o maksymalnej wysokości roboczej wynoszącej 40 metrów, a jego maksymalny wysięg boczny to 21 metrów. Podnośnik wyposażony jest w kosz ratowniczy o udźwigu do 365 kg.

Po blisko dwudziestoletniej służbie w będzińskiej JRG samochód został wycofany z podziału. Zgodnie z zasadami gospodarki transportowej, jako sprawny mógł zostać przekazany do jednostki ochotniczej straży pożarnej. Wówczas pod uwagę brano kilka lokalizacji. Ostatecznie wybór padł na OSP Grodziec, dzięki czemu zakupione przez miasto auto, pozostanie w Będzinie. Zaś w jrg miejsce podnośnika zajął nowoczesny Iveco z 42-metrową drabiną od MAGIRUS-a, zakupiony przez Komendę Wojewódzką PSP w Katowicach.

Przekazywanie przez Państwową Straż Pożarną wycofywanych wozów do jednostek OSP jest jedną z popularniejszych form zastępowania zużytych pojazdów, nowszymi. Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami gospodarki transportowej do OSP można przekazywać co najmniej 12-letnie pojazdy. Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak zapowiedział jednak chęć skrócenia tego okresu. Dzięki temu, do druhów trafiać będą młodsze, a co za tym idzie sprawniejsze samochody. Kiedy takie zmiany miałyby wejść w życie, jeszcze nie wiadomo.

OSP Grodziec w Będzinie
OSP Grodziec w Będzinie
KP PSP Będzin

Fotografia nagłówkowa: OSP Grodziec w Będzinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *