„Bitwa o wozy”: MSWiA przygotowało wytyczne

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało na swojej stronie wytyczne dotyczące zakupu wozów dla jednostek OSP, w ramach akcji „Bitwa o wozy”. Jest to organizowana przez resort akcja, zachęcająca mieszkańców małych gmin do udziału w niedzielnych wyborach prezydenckich.

Profrekwencyjna akcja MSWiA, choć z jednej strony wywołuje szereg kontrowersji, to z drugiej cieszy się sporym zainteresowaniem wśród samorządowców i strażaków. Nie ma się co dziwić, gdyż perspektywa pozyskania środków na zakup nowego wozu ratowniczo-gaśniczego dla wielu włodarzy małych gmin, ale też strażaków, jest z pewnością kusząca. Stąd też, do MSWiA, Państwowej Straży Pożarnej, a także w przestrzeni publicznej pojawiło wiele pytań dotyczących akcji. Odpowiedzią na nie, są wytyczne opublikowane wczoraj na stronach MSWiA oraz KG PSP.

Wytyczne dotyczące zakupu wozów w ramach akcji „Bitwa o wozy”, to zwięzły – zaledwie jednostronicowy dokument, określający zasady udziału w akcji. Jak wynika z zapisów wytycznych o dofinansowanie zakupu średniego pojazdu ratowniczo-gaśniczego w maksymalnej kwocie 800 tys. złotych starać się mogą gminy liczące do 20 tys. mieszkańców, które uzyskały najwyższy wynik procentowy frekwencji w niedzielnych wyborach prezydenckich. Jednostki, które będą miały szansę na uzyskanie finansowania zakupu wozu, wskaże komendant główny PSP, po uprzedniej konsultacji z włodarzami gmin, które uzyskały najwyższy wynik frekwencji w swoich województwach.

Zgodnie z procedurą, jednostki OSP z gmin, które osiągną najwyższą procentową frekwencję, będą musiały złożyć wniosek o sfinansowanie zakupu wozu. Wnioskowanie, zawarcie umowy na dotację i jej rozliczenie odbywać się będzie zgodnie ze znanymi już OSP procedurami (wytyczne są załącznikiem do procedur) zawartymi w dokumentach:

    • „Tryb i zasady udzielania dotacji dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w 2020 roku”, zatwierdzonym 8 kwietnia 2020 r. przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji;
    • „Tryb i zasady udzielania dotacji z budżetu państwa na zadanie publiczne pod tytułem: „Zapewnienie gotowości bojowej jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego”.

Autorzy wytycznych przewidzieli również sytuację, w której więcej jak jedna gmina w danym województwie uzyska jednakowy procentowy wynik frekwencji. Wówczas do wyboru gminy, która uzyska dofinansowanie, będą brane pod uwagę takie kryteria jak: liczba wyjazdów OSP w 2019 r., liczba strażaków mogących brać czynny udział w działaniach ratowniczych i dyspozycyjność danej OSP (liczba przypadków, w których jednostka pomimo dysponowania jej, nie wyjechała do zdarzenia).

POBIERZ:

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

MSWiA ogłasza „Bitwę o wozy”!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *