Burze nad Polską. Już ponad 570 zdarzeń z powodu burz, a zgłoszeń przybywa

Od północy do godziny 12:30 strażacy w całej Polsce przyjęli 571 zgłoszeń o zdarzeniach, będących skutkiem kolejnego, intensywnego frontu burzowego, jaki przechodzi nad Polską. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Sytuacja wciąż jest dynamiczna, a burze zostaną z nami najprawdopodobniej jeszcze w przyszłym tygodniu.

Straż pożarna do godziny 12:30 zanotowała dziś 571 interwencji związanych z burzami, jakie przechodzą przez nasz kraj. Najwięcej zdarzeń odnotowano w województwie małopolskim (290). Gdzie w kilku miejscach poziom rzek był na tyle wysoki, że woda przelała się przez wały lub doszło do ich przerwania, zalewając m.in. Łapanów w powiecie bocheńskim. Tam na pomoc mieszkańcom i lokalnym służbom skierowano żołnierzy wojsk inżynieryjnych oraz WOT. W powiatach bocheńskim, limanowskim i myślenickim obowiązują alarmy przeciwpowodziowe. W województwie śląskim, do godziny 12:30 strażacy podjęli 64 interwencje.

Po południu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił ostrzeżenia 3 stopnia przed burzami i ulewnymi deszczami dla południowych rejonów województw małopolskiego i śląskiego. Najwyższym alertem objętych jest pięć powiatów województwa śląskiego: żywiecki, cieszyński, bielski, m. Bielsko-Biała oraz powiat pszczyński. W województwie małopolskim dziewięć powiatów: oświęcimski, wadowicki, suski, nowotarski, tatrzański, myślenicki, limanowski, nowosądecki oraz miasto Nowy Sącz. Tam według prognoz, lokalnie może spaść nawet 100 litrów wody na metr kwadratowy. Obfitym opadom deszczu będą towarzyszyć burze z porywami wiatru do 80 km/h.

#PILNE #POWÓDŹ2020 #ŁAPANÓW #POWIATBOCHEŃSKIŁapanów – przelany wał przeciwpowodziowy, zalanie dróg dojazdowych i…

Opublikowany przez Bochnia112.pl – Bocheński Portal Ratowniczy Sobota, 20 czerwca 2020

#PILNE #POWÓDŹ2020 #ŁAPANÓW #POWIATBOCHEŃSKIŁapanów – przelany wał przeciwpowodziowy, zalanie dróg dojazdowych i…

Opublikowany przez Bochnia112.pl – Bocheński Portal Ratowniczy Niedziela, 21 czerwca 2020

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło, kolejny raz w ostatnich dniach, SMS-owy alert związany z intensywnym deszczem, burzami z gradem i silnym wiatrem. Ostrzeżenia zostały wysłane do abonentów sieci komórkowych w woj. podkarpackim, opolskim, części województwa dolnośląskiego oraz na Śląsku i w Małopolsce.

Ostrzeżenia obowiązywać będą do jutrzejszego poranka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *