Burze nad Polską. Trąba powietrzna nad Kaniowem

Do tej pory strażacy interweniowali już około stu razy w związku z burzami, jakie przechodzą nad Polską. Nad Kaniowem (woj. śląskie) przeszła trąba powietrzna. IMGW wydał ostrzeżenia dla dziewięciu województw.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia o burzach z obfitymi opadami deszczu od 20 mm do nawet 40 mm, a miejscami również gradu dla dziewięciu województw wschodniej, centralnej i południowej Polski. Burzom towarzyszy wiatr, osiągający w porywach prędkość do 65 km/h. Taka pogoda utrzyma się prawdopodobnie do jutra.

Póki co prognozy sprawdzają się. Przybywa też interwencji strażackich, związanych z usuwaniem skutków burz.

Najwięcej interwencji PSP związanych z burzami i silnym wiatrem odnotowano w woj.: podkarpackim (48), śląskim (23) i opolskim (22). Bez prądu pozostaje 2700 odbiorców na terenie woj. podkarpackiego (pow. sanocki i krośnieński) i 90 na terenie woj. śląskiego (pow. bielski) – poinformował przed chwilą na Twitterze, zastępca dyrektora RCB, Grzegorz Świszcz.

Nad Kaniowem w woj. śląskim około godziny 14:00 utworzyła się trąba powietrzna. W wyniku jej przejścia silny wiatr zerwał dachy z ok. 20 budynków mieszkalnych i gospodarczych przy dwóch ulicach. Uszkodzeniu uległa również konstrukcja jednego z budynków. Nie ma informacji, aby ktokolwiek został ranny. Na miejscu pracuje kilkanaście zastępów straży pożarnych, które zabezpieczają uszkodzone budynki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *