Czujka dymu uratowała pięcioosobową rodzinę

Czujka dymu może uratować życie. Przekonała się o tym pięcioosobowa rodzina spod Augustowa. Minionej nocy w ich domu doszło do pożaru. Zaalarmowani przez urządzenia domownicy opuścili budynek nim doszło do tragedii.

O godz. 00.22 augustowscy strażacy przyjęli zgłoszenie o pożarze pomieszczenia piwnicznego w budynku mieszkalnym w miejscowości Płaska. Na miejsce od razu zadysponowane zostały dwa zastępy JRG PSP Augustów i jednostki OSP KSRG z gminy Płaska. Gdy pierwsze jednostki dotarły na miejsce, strażacy zastali pożar pomieszczenia piwnicznego w fazie początkowej, w drewnianym budynku mieszkalnym. W pozostałych pomieszczeniach panowało duże zadymienie. Zamieszkująca budynek  5-osobowa rodzina (2 osoby dorosłe oraz 3 dzieci) w chwili przybycia strażaków była poza budynkiem, bez obrażeń.

Interweniujący strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz podali prąd wody w natarciu na palące się pomieszczenie. Ratownicy wewnątrz budynku pracowali w aparatach ochrony układu oddechowego. Dalsze działania polegały na oddymieniu oraz sprawdzeniu pod kątem zarzewi ognia wszystkich pomieszczeń budynku. Akcja ratownicza trwała około godzinę.

Z wywiadu, jaki przeprowadzili strażacy okazało się, że śpiących domowników o rozwijającym się pożarze zaalarmowały dwie czujki dymu zamontowane w pomieszczeniach budynku. Dzięki temu rodzina mogła odpowiednio wcześnie ewakuować się i zaalarmować straż pożarną. Dzięki czujkom udało się uniknąć tragedii, a w najlepszym wypadku ogromnych strat materialnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *