Druga tura wyborów i „Bitwy o wozy”

Już nie 16 gmin i jednostek OSP, a 49 może liczyć na sfinansowanie przez MSWiA zakupu nowych samochodów pożarniczych. O takiej decyzji poinformowało w piątek kierownictwo resortu, przy okazji wręczania promes przedstawicielom gmin, które wygrały pierwszą edycję „Bitwy o wozy”

W piątek (3.07) przed siedzibą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji miało miejsce spotkanie podsumowujące pierwszą edycję „Bitwy o wozy” – profrekwencyjnej akcji, zorganizowanej przez resort w związku z czerwcowymi wyborami prezydenckimi. W spotkaniu, ze strony MSWiA uczestniczyli minister Mariusz Kamiński z wiceministrami Maciejem Wąsikiem i Pawłem Szefernakerem oraz komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak, a także wójtowie i burmistrzowie 16 gmin, które w zeszłoniedzielnych wyborach prezydenckich wykazały się najwyższą frekwencją wyborczą spośród wszystkich gmin do 20 tys. mieszkańców.

Podczas spotkania wójtowie i burmistrzowie gmin i miast, które uzyskały najwyższą frekwencję odebrali z rąk Mariusza Kamińskiego promesy, na sfinansowanie zakupu samochodów. Według danych frekwencyjnych, opublikowanych na portalu wyborczym Państwowej Komisji Wyborczej w poszczególnych województwach, najwyższe frekwencje uzyskano w następujących gminach i miastach:

  • Województwo dolnośląskie – Gmina Czernica – 77,01%;
  • Województwo kujawsko-pomorskie – Gmina Osielsko – 78,02%;
  • Województwo lubelskie – Gmina Godziszów – 75,21%;
  • Województwo lubuskie – Gmina Zabór – 68,72%;
  • Województwo łódzkie – Gmina Nowosolna – 77,72%;
  • Województwo małopolskie – Gmina Żegocina – 75,67%;
  • Województwo mazowieckie – Gmina Michałowice – 81,24%;
  • Województwo opolskie – Gmina Praszka – 66,51%;
  • Województwo podkarpackie – Gmina Cisna – 75,03%;
  • Województwo podlaskie – Gmina Kulesze Kościelne – 71,92%;
  • Województwo pomorskie – Gmina Miasto Łeba – 84,88%;
  • Województwo śląskie – Gmina Koszarawa – 76,81%;
  • Województwie świętokrzyskie – Gmina Masłów – 68,98%;
  • Województwie warmińsko-mazurskie – Gmina Stawiguda – 72,41%;
  • Województwo wielkopolskie – Gmina Suchy Las – 79,69%;
  • Województwo zachodniopomorskie – Gmina Rewal – 85,56%.

Do jednostek OSP działających na terenie tych gmin, wkrótce powinny trafić nowe średnie samochody ratowniczo-gaśnicze o łącznej wartości ponad 12 milionów złotych. Na tym jednak nie koniec, gdyż w najbliższą niedzielę odbędzie się druga tura wyborów, w której zmierzą się urzędujący prezydent Andrzej Duda i obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Z kolei gminy liczące do 20 tys. mieszkańców powalczą o 49 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych (po jednym, na każde z dawnych 49 województw. O kontynuacji „Bitwy o wozy” poinformował na piątkowym spotkaniu szef MSWiA, Mariusz Kamiński.

W poniedziałek (6.07) resort opublikował zasady drugiej edycji akcji profrekwencyjnej. Tak jak w pierwszej turze, akcja skierowana jest do gmin liczących do 20 tys. mieszkańców. Jednak w stosunku do pierwszej tury wprowadzono kilka zmian. O nowe wozy nie będą mogły już walczyć te gminy, którym poszczęściło się w pierwszej turze. Ponadto, do frekwencji w każdej gminie nie będą wliczane głosy oddane przy użyciu zaświadczeń, czyli od osób, które na co dzień nie mieszkają w tych gminach. Na tym z pewnością stracą szczególnie gminy, w których funkcjonują kurorty turystyczne.

„Bitwa o wozy” jest akcją profrekwencyjną, która ma na celu propagowanie aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym Polski. Dzięki akcji możliwe jest docenienie lokalnych społeczności poprzez sfinansowanie wozu strażackiego, dzięki któremu strażacy-ochotnicy będą mogli jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców – przekonuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Łącznie, w obu edycjach „Bitwy o wozy” MSWiA sfinansuje zakup 65 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych o wartości niespełna 800 tys. złotych każdy.

Foto: MSWiA

POBIERZ:

Wytyczne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące uzyskania dotacji na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *