Druhowie z Kostuchny kupują wóz za środki z budżetu obywatelskiego

W ubiegłym roku strażacy z katowickiej Kostuchny kolejny raz wzięli udział w rozdziale środków z Budżetu Obywatelskiego miasta Katowice. Dwa ich projekty zdobyły czołowe miejsca. Dzięki tym środkom druhowie kupią m.in. nowy wóz ratowniczo-gaśniczy.

W VI edycji Budżetu Obywatelskiego miasta Katowice na 2020 rok druhowie wystartowali w konkursie ogólnomiejskim i lokalnym. W pierwszym, gdzie do rozdysponowania była kwota ponad 5 milionów, ich projekt nosił tytuł„Bezpieczne Katowice” – Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostuchnie w Katowicach. Jego wartość oszacowano na 1,2 miliona złotych. Zdobywając ponad 18,4 tys. głosów zajął drugie miejsce. Jednostka właśnie ogłosiła przetarg na dostawę nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Jak czytamy w opisie przedmiotu zamówienia wóz ma być zabudowany na podwoziu wyprodukowanym nie wcześniej jak w 2019 roku, z czterodrzwiową kabiną (układ siedzeń 1+1+4), który posiada układ napędowy 4×4, a także silnik wysokoprężny o mocy maksymalnej min. 400 KM oraz zautomatyzowaną lub automatyczną skrzynię biegów. Główne elementy wyposażenia wozu to zbiornik na wodę o pojemności min. 4 tys. litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o poj. min. 10% pojemności zbiornika na wodę, a także autopompa dwuzakresowa o wydajności min. 3200 l/min, przy ciśnieniu 8 bar i głębokości ssania 1,5m oraz min. 400 l/min przy ciśnieniu 40 bar. Na wyposażeniu znajdzie się również działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności w przedziale 800-3200 l/min., wysokociśnieniową linię wężową szybkiego natarcia o długości 60 metrów ze zwijadłem o napędzie elektrycznym i ręcznym, instalację zraszaczy podwoziowych, a także maszt teleskopowy, wciągarkę z napędem elektrycznym o sile uciągu 8 ton oraz myjkę do rąk.

Uzbrojenie samochodu, w znacznej części, zostanie dostarczone przez druhów. Z samochodem zakupione zostaną m.in.: 2 przęsła drabiny nasadkowej drewnianej dn 2,73; drabina teleskopowa rozstawna ds 231 09 lub równoważną; przenośny maszt oświetleniowy; pompa pływajaca Niagara lub równoważna; pompa elektryczna Nautilus 8/1 lub równoważna; agregat prądotwórczy Honda EU 22l lub równoważny; agregat prądotwórczy GEKO 7401 ED-AA/HHBA 230v/400V 6,6 kW lub równoważny; dwie lonże regulowane i inny drobniejszy sprzęt.

Na oferty druhowie oczekują do 23 marca bieżącego roku. Tego dnia mają być też otwarte. Strażacy skorzystali z trybu przyspieszonego. Tłumaczą to faktem posiadania jednego, 20-letniego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Renault Midliner, który sprawia coraz więcej kłopotów technicznych. Posiadanie sprawnego wozu, w przypadku OSP z Kostuchny jest niezwykle istotne, przede wszystkim ze względu na dużą ilość interwencji. W ubiegłym roku zanotowali ich ponad 200. W tym samym czasie trzykrotnie pojazd trzeba było wycofać z powodu awarii. Na wyposażeniu jednostki są również samochody GLBA Ford Transit i SLRr Isuzu d-max pick-up. Ich możliwości operacyjne są z obiektywnych względów mocno ograniczone.

Druhowie z Kostuchny mogli po raz kolejny liczyć, także na mieszkańców dzielnicy. W konkursie lokalnym ich projekt „Bezpieczne Południe Katowic” – Zakup profesjonalnego sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostuchnie w Katowicach zdobył pierwsze miejsce, zdobywając 4666 głosów i 199 455 zł. Za tą kwotę druhowie zakupią specjalistyczny sprzęt ratowniczy i szkoleniowy oraz wyposażenie do strażnicy i dla strażaków, który poprawi przygotowanie operacyjne jednostki, oraz pomoże w szybkim reagowaniu podczas interwencji w dzielnicy Kostuchna i jej okolicach. Na liście zakupów znajdują się m.in. pilarki, sprzęt ratownictwa wysokościowego, fantomy, szafki, ubrania specjalne, hełmy, ubrania wyjściowe, spodnie i hełmy dla pilarzy, a także ubrania dla członków MDP.

Foto ilustracyjne: OSP Kostuchna w Katowicach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *