Druhowie z Poniatowej uruchomili ogólnodostępny AED

Od piątku mieszkańcy Poniatowej w województwie lubelskim mogą czuć się bezpieczniej. A to dzięki zainstalowanemu w centrum miasta automatycznemu defibrylatorowi zewnętrznemu. Urządzenie jest ogólnodostępne. Inicjatorami instalacji urządzenia byli druhowie OSP Poniatowa-Miasto.

Instalacja ogólnodostępnego defibrylatora AED to część projektu „Bezpieczeństwo przeciwpożarowe z OSP w Poniatowa – Miasto”, z jakim jednostka przystąpiła do organizowanego przez PZU S.A. konkursu „Pomoc to moc”. Celem głównym projektu było utworzenie przy jednostce Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz przeszkolenie z obsługi AED. Przedstawiony przez druhów projekt zebrał odpowiednie poparcie w internetowym głosowaniu. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu strażacy zakupili: automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) oraz szafkę, a także fantomy szkoleniowe imitujące osobę dorosłą i dziecko i czujki tlenku węgla.

W piątek (15.11) z pomocą Urzędu Miejskiego w Poniatowej defibrylator został zainstalowany i uruchomiony. Urządzenie umieszczono na budynku przy ulicy Brzozowej 1 w ścisłym centrum blisko 10-tysięcznego miasta. Lokalizację wybrali druhowie. Wybór Placu Konstytucji 3 maja nie był przypadkowy. Tutaj występuje duży ruch pojazdów i pieszych. W pobliżu zlokalizowane są urzędy, punkty usługowe, a także park i kąpielisko miejskie.

Rola Urzędu Miejskiego w Poniatowej w realizacji zadania nie ogranicza się tylko do pomocy w montażu urządzenia. Urząd będzie również ponosił koszty utrzymania specjalnej skrzynki, która chroni AED przed czynnikami atmosferycznymi do czego musi mieć zapewnione źródło energii elektrycznej. W zadaniu bierze również udział Szkoła Podstawowa in. Stefana Żeromskiego w Poniatowej, w której będą odbywały się zajęcia z pierwszej pomocy i z obsługi AED.

Foto: Urząd Miejski w Poniatowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *