Druhowie z Wojciechowa podziękowali za użyczenie wozu

Po tym jak w połowie października samochód OSP z Wojciechowa pod Lublinem został uszkodzony w wyniku kolizji, jednostce groziło wycofanie z udziału w akcjach ratowniczych. Pomocy udzielili koledzy z Opola Lubelskiego, którzy użyczyli jeden ze swoich wozów. Po siedmiu miesiącach STAR 244 powrócił do macierzystej jednostki.

14 października 2019 roku, w drodze do zdarzenia samochód ratowniczo-gaśniczy MAN Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojciechowie zjechał z drogi i na polu przewrócił się na bok. Kierowca wozu bojowego ratował się w ten sposób przed zderzeniem z nadjeżdżającym z przeciwka autem. Chociaż uszkodzenia, na pierwszy rzut oka nie wyglądały poważnie, to samochód od tego czasu był wyłączony z użytkowania. Jednostce groziło niemal całkowite wycofanie z udziału w akcjach ratowniczych na czas naprawy wozu, gdyż jest to jedyny tego typu samochód na wyposażeniu jednostki. Do wyjazdów przystosowany został drugi samochód, lekki Lublin. Umieszczono na nim m.in. podręczny sprzęt gaśniczy, zestaw narzędzi ratowniczych. Z oczywistych względów auto to nie było jednak w stanie w pełni zastąpić wycofanego MAN-a. Druhowie podjęli się poszukiwania samochodu, który mógłby zastąpić uszkodzony pojazd, na czas jego naprawy.

Z pomocą wojciechowskiej OSP przyszli koledzy z pobliskiego Opola Lubelskiego. Pod koniec 2019 roku użyczyli oni jeden ze swoich samochodów – GBA 2,5/16 STAR 244/JELCZ 005. Użyczenie samochodu nie miało większego wpływu na funkcjonowanie opolskiej OSP, gdyż podstawowym wozem tej jednostki jest obecnie GBARt 3/24 Renault D14 z zabudową Moto Truck. Od jego zakupu star był sporadycznie wykorzystywany w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Nie było więc przeszkód, by samochód mógł zostać wypożyczony zaprzyjaźnionej jednostce.

W minionym tygodniu MAN powrócił do Wojciechowa. Przed ponownym wprowadzeniem do służby strażacy wykonali jeszcze drobne poprawki, a także przegląd w autoryzowanym serwisie. Dzięki temu star po siedmiu miesiącach powrócił wczoraj do Opola Lubelskiego.

Gdy my nie mieliśmy czym wyjeżdżać do zdarzeń, to z pomocą przyszli nam strażacy z OSP KSRG Opole Lubelskie, którzy użyczyli nam swój samochód. Jest to postawa tym bardziej godna podziwu, że nie składając żadnych deklaracji, po prostu zwrócili się z pomocą – napisali druhowie na facebookowej stronie OSP KSRG Wojciechów.

Foto: OSP KSRG Wojciechów

W ramach podziękowania delegacja OSP Wojciechów przekazała opolskim druhom pamiątkową statuetkę. Wojciechów to miejscowość z tradycjami kowalskimi, więc i takiego właśnie motywu na tej statuetce nie mogło zabraknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *