Duży pożar traw i lasu pod Opolem Lubelskim. Z ogniem walczyło ponad 20 zastępów

Ponad 20 zastępów PSP i OSP walczyło wczoraj z pożarem suchej trawy, trzciny i lasu jaki tuż po południu wybuchł w rejonie miejscowości Opole Lubelskie i Zajączków. Objął on obszar o powierzchni około 9 hektarów.

Pożar wybuchł wczoraj około godziny 13:30. Od razu skierowano na miejsce pierwsze jednostki straży pożarnej. Jednak z uwagi na panującą suszę i silne podmuchy wiatru ogień bardzo szybko rozprzestrzeniał się, po nieużytkach, na trzcinowisku oraz pobliski las, zagrażając również najbliższym zabudowaniom. Dym widoczny był ze znacznej odległości.

Z uwagi na niewystarczającą ilość sił i środków, na miejsce skierowane zostały kolejne jednostki z całego powiatu opolskiego. W kilkugodzinnej akcji uczestniczyły 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Opola Lubelskiego i 17 zastępów ochotniczych straży pożarnych, łącznie ponad osiemdziesięciu strażaków.

Przyczyną pożaru było podpalenie. Według wstępnych ustaleń ognisko pożaru było jedno, ale trudno ustalić, w którym miejscu ono się znajdowało. Dzięki sprzyjającym warunkom objął obszar około dziewięciu hektarów. Nikt nie ucierpiał.

Ciepła zima i brak opadów niestety sprzyjają rozwojowi pożarów traw i lasów. Obowiązujące obostrzenia dotyczące ograniczeń w opuszczaniu domów, również nie powstrzymują podpalaczy. Tylko wczoraj, według danych Komendy Głównej PSP, strażacy w całym kraju wyjeżdżali 131 razy do pożarów w lasach oraz 967 pożarów traw.

Fotografia nagłówkowa: OSP Opole Lubelskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *