Dzień strażaka w cieniu pandemii

4 maja to już tradycyjnie Międzynarodowy Dzień Strażaka, w Polsce obchodzony od 2003 roku. W tym roku, ze względu na panującą pandemię COVID-19 obchody były skromniejsze niż dotychczas.

Dzień Strażaka kojarzy się z uroczystymi apelami, nie rzadko piknikami, na których strażacy prezentują swój sprzęt i strażnice, organizują pokazy sprawności. Stan epidemii w związku z pandemią COVID-19, i wynikające z tego obostrzenia wpłynęły również na organizację obchodów święta w tym roku. Nie było centralnych obchodów na Placu Defilad w Warszawie, połączonych z tradycyjną promocją na pierwszy stopień oficerski.

Foto: mł. bryg. Karol Kierzkowski – KW PSP w Warszawie

 

W ramach święta o godzinie 7:00 w Bazylice Katedralnej Diecezji Warszawsko-Praskiej odprawiona została Msza Święta w intencji strażaków, w której uczestniczyli m.in. komendant główny PSP, Andrzej Bartkowiak i prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP, Waldemar Pawlak. Natomiast o 12:00 w Pałacu Prezydenckim, Andrzej Duda wręczył nominacje na stopień nadbrygadiera PSP st. bryg. Andrzejowi Bartkowiakowi oraz lubelskiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP, st. bryg. Grzegorzowi Alinowskiemu.

Tak, jak powiedziałem każdemu z Panów z osobna, powtórzę to jeszcze raz wobec wszystkich: to żadne podsumowanie, to tylko i wyłącznie zobowiązanie dla każdego z Panów, do dalszej wytężonej służby dla Rzeczypospolitej, dla obywateli, a także dla formacji, którą przewodzicie – mówił podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, Andrzej Duda. Niesiecie na sobie odpowiedzialność za jak najlepsze wykonywanie zadań przez swoich podwładnych, ale zarazem niesiecie na sobie ogromną odpowiedzialność także za życie i zdrowie tych wszystkich, którzy są Panów podkomendnymi – dodał prezydent.

Foto: Eliza Raziszewska-Białobrzewska / Kancelaria Prezydenta RP

Również w jednostkach terenowych Państwowej Straży Pożarnej uroczystości przebiegły skromnie. Ograniczyły się one do krótkich apeli we własnym gronie funkcjonariuszy i pracowników komend. W ich trakcie odczytane zostały okolicznościowe listy przedstawicieli władz państwowych i Komendanta Głównego PSP, a także nadano odznaczenia i awanse na wyższe stopnie i stanowiska służbowe.

Pod względem awansów ten rok ma być wyjątkowy. Wedle zapowiedzi komendanta głównego PSP, pierwszy stopień w korpusie aspirantów uzyskać ma blisko 800 funkcjonariuszy, z kolei pierwszy stopień oficerski ponad 500. Awanse na wyższe stopnie w korpusach otrzymało też ponad 2100 oficerów i aspirantów. Liczna rzesza strażaków została również uhonorowana medalami i odznaczeniami, w tym nadanym przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi.

W jednostkach ochotniczych straży pożarnych obchody ograniczyły się do udziału pocztów sztandarowych i reprezentacji strażaków w organizowanych lokalnie mszach świętych w intencji strażaków, jak również upamiętnienia zmarłych strażaków.

KW PSP Szczecin
KW PSP Katowice
mł. bryg. Jędrzej Pawlak KW PSP w Łodzi

Fotografia nagłówkowa: mł. bryg. Jędrzej Pawlak KW PSP w Łodzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *