Fajerwerki czym są i jak bezpiecznie ich używać ?

Nikt z nas nie wyobraża sobie nocy Sylwesterowej bez fajerwerków. A zatem czym są fajerwerki oraz jak bezpiecznie ich używać?
Sztuczne ognie, znają je zarówno dorośli jak i dzieci. Ale czym wiemy czym tak naprawde są?Fajerwerki są  wyrobami pirotechnicznymi, które zaliczają się do do grupy materiałów wybuchowych do użytku cywilnego. Jest to legalny wyrób dopuszczony do sprzedaży w Polsce, jednak wybierając je należy upewnić się, czy posiadają oznakowanie CE. Fajerwerki są to połączone ze sobą komponenty takie jak siarka, azotan potasu, węgiel drzewny, dekstryny, utleniacze, barwniki itp.
Pamiętajmy że fajerwerki to nie jest zabawka którą można dać dziecku! Jest to produkt przeznaczony tylko dla osób powyżej 18 roku życia.  
Kilka zasad jak bezpiecznie używać sztucznych ogni aby wprawiły nas w zachwyt a nie wyrządziły krzywdy:
  • Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczymy najlepiej na  otwartej przestrzeni.
  • Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało.
  • kupuj je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone, a także  zapoznaj się z instrukcją obsługi.
  • nie wbijaj fajerwerków w ziemię ani nie trzymaj w ręce sztuczne ognie lecące do góry, najlepiej odpalać wkładając je do pustej, szklanej butelki.
  • nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
  • po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcji odległość

 

Zdjęcie: esanok.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *