Feltynowski za Chodorowskiego. Zmiany w SGSP i KCKRiOL

Dotychczasowy szef Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności KG PSP st. bryg. dr inż. Mariusz Feltynowski zastąpił st. bryg. dr. inż. Jarosława Chodorowskiego na stanowisku Rektora-Komendanta SGSP. Konsekwencją zmiany są również roszady w KCKRiOL.

To o czym mówiło się od kilku tygodni, wczoraj stało się faktem. Po zaledwie ośmiu miesiącach z fotelem Rektora-Komendanta SGSP pożegnał się st. bryg. dr inż. Jarosław Chodorowski. Na wniosek komendanta głównego PSP, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński z dniem 26 stycznia 2021 r. wyznaczył na to stanowisko dotychczasowego dyrektora Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności PSP – st. bryg. dr. inż. Mariusza Feltynowskiego.

Jarosław Chodorowski stanowisko Rektora-Komendanta uczelni szkolącej kadrę oficerską polskiego pożarnictwa objął w maju zeszłego roku, po tym jak w wyniku afery koronawirusowej w Szkole, z funkcją musiał rozstać się poprzedni rektor-komendant nadbryg, prof. dr hab. Paweł Kępka. Wcześniej Chodorowski był komendantem powiatowym PSP w Kłodzku (woj. dolnośląskie). Do Warszawy miał go ściągnąć nadzorujący strażackie szkoły zastępca Komendanta Głównego PSP, i związany z Dolnym Śląskiem nadbryg. Adam Konieczny. Okoliczności jego odwołania nie są jasne.

St. bryg. dr inż. Mariusz Feltynowski cieszy się opinią oficera z dużym dorobkiem i ogromnym doświadczeniem. Jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Od 1999 roku pełni służbę w Komendzie Głównej PSP. W latach 2009-2016 był zastępcą dyrektora Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności PSP. Między 2016 r. a 2019 r. pracował w Centrum Naukowo – Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowym Instytucie Badawczym gdzie kierowałem Działem Samodzielnych Ekspertów, a następnie był kierownikiem Centrum Dronów. W 2019 r. wrócił do Komendy Głównej, gdzie powierzono mu pełnienie obowiązków dyrektora Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności. W 2020 r. otrzymał mianowanie na to stanowisko. Stopień doktora uzyskał na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej w 2016 roku. W latach służby w Komendzie Głównej często brał udział w zagranicznych misjach pomocowych PSP, m.in.: po powodzi w Niemczech (2002), tsunami na Sri Lance (2004), trzęsieniu ziemi w Pakistanie (2005). Ponadto dowodził polską ciężką grupą poszukiwawczo-ratowniczą (HUSAR Poland) podczas misji na Haiti (2010), w Nepalu (2015), a ostatnio w Bejrucie (2020).

Konsekwencją powołania Mariusza Feltynowskiego na stanowisko Rektora-Komendanta są zmiany w kierownictwie KCKRiOL. Zgodnie z ogłoszonymi dziś decyzjami komendanta głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka, pełniącym obowiązki dyrektorem KCKRiOL został dotychczasowy zastępca Feltynowskiego st. bryg. mgr inż. Jacek Zalech. Z kolei p.o. zastępcą Dyrektora został st. bryg. mgr inż. Marcin Kucharski.

Foto: MSWiA, SGSP, KG PSP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *