Gdyby nie młoda strażaczka, mogłoby dojść do tragedii

Do bardzo groźnej sytuacji doszło pod koniec maja w wielkopolskim Śmiglu. 2-miesięczne niemowlę zakrztusiło się własnymi wymiocinami. Do tragedii nie doszło dzięki szybkiej i profesjonalnej reakcji 16-letniej Zofii, członkini Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, działającej przy miejscowej OSP.

Sytuacja miała miejsce na Placu Rozstrzelanych w Śmiglu. 16-letnia Zofia Sikora wychodziła właśnie z domu na spotkanie. Na ulicy zauważyła nerwowo zachowującą się kobietę z małym dzieckiem, która potrzebowała pomocy. W pobliżu nie było innych ludzi, młoda strażaczka zareagowała na prośbę o pomoc.

Zapytałam co się stało, kiedy mi odpowiedziała przystąpiłam do ratunku. Opowiedziała, że dziecko zakrztusiło się wymiocinami, było sine i półprzytomne – relacjonowała lokalnym mediom przebieg tamtych wydarzeń młoda bohaterka.

Dziewczyna bez wahania przystąpiła do udzielenia dziecku pierwszej pomocy. Ułożyła niemowlę na ręce, a drugą ręką uderzyła je w plecy. To pozwoliło na udrożnienie dróg oddechowych, dziecko znów mogło swobodnie oddychać. Wówczas wszyscy odetchnęli z ulgą.

Matka dziecka, na prośbę Zofii wezwała zespół ratownictwa medycznego. Dziecko, wraz z matką zostali zabrani do szpitala. W trakcie kilkudniowego pobytu dziecka w szpitalu, Zofia utrzymywała kontakt z jego mamą, interesując się o stan zdrowia maleństwa.

Przygoda Zofii Sikory ze strażą pożarną rozpoczęła się 5 lat temu, gdy za namową koleżanek wystartowała w zawodach sportowo-pożarniczych. Dwa lata temu wstąpiła w szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy śmigielskiej OSP. Podczas zbiórek MDP opiekunowie kładą duży nacisk, m.in. na tematykę udzielania pierwszej pomocy. Wiedza na nich zdobyta, z pewnością przyczyniła się do profesjonalnie i skutecznie przeprowadzonej akcji ratunkowej.

My gratulujemy Zofii odpowiedzialności i profesjonalizmu, życzymy również realizacji planów, zwłaszcza tych związanych ze strażą pożarną.

Fotografia nagłówkowa: Karol Schmidt, Kościan112

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *