Green Support 2020. Strażacy i wojskowi ćwiczyli na poligonie drawskim

W miniony piątek i sobotę (25-26.09) na terenie poligonu w Drawsku Pomorskim odbywały się wspólne ćwiczenia strażaków i wojska pn. „Green Support 2020”. Wzięło w nich udział blisko 90 zastępów straży pożarnych, a tłem ćwiczeń był pożar lasu podczas manewrów NATO.

Poligon wojskowy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim charakteryzuje się olbrzymią powierzchnią i trudno dostępnym terenem. Na co dzień swoje umiejętności doskonalą tutaj żołnierze zarówno polscy, jak i natowscy. Obszar ten jest dosyć mocno eksploatowany, a ze względu na występującą tutaj roślinność, zagrożenie pożarowe jest wysokie. Dlatego też, w zeszły weekend, poligon był areną największych w tym roku ćwiczeń współorganizowanych przez Państwową Straż Pożarną tj. Green Support 2020.

Tłem ćwiczeń był pożar obszaru leśnego nadleśnictwa Drawsko, w oddziale leśnym 466, do którego doszło w trakcie manewrów wojsk NATO. Dodatkowym utrudnieniem była niemożność wykrycia pożaru przez dostrzegalnie, spowodowana silnym zapyleniem (chmury kurzu) wywołanym przez ruch ciężkich pojazdów i sprzętu. Swobodnie rozwijający się pożar objął ok. 18 ha poszycia leśnego. W ćwiczenia zaangażowano 87 zastępów PSP z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (w tym kadetów Szkoły Aspirantów PSP), OSP z województwa zachodniopomorskiego i wojskowych straży pożarnych.

W pierwszym dniu (piątek, 25.09) ćwiczeń strażacy zmagali się przede wszystkim z pożarem jednostek sprzętu wojskowego. W ramach tych działań przećwiczono m.in. budowę i rozbudowę punktów czerpania wody, jak również techniki jej dostarczania do miejsca pożaru. Ćwiczono również elementy kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W sobotę organizatorzy zostali zmuszeni do zmodyfikowania scenariusza ćwiczeń. Niesprzyjające, groźne warunki pogodowe wymusiły wycofanie jednostek OSP i WSP z udziału w ćwiczeniach. W tym dniu skupiono się na doskonaleniu poruszania się ciężkich pojazdów ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej w niezwykle ciężkim terenie. Umożliwiło to strażakom lepsze zaznajomienie się z obszarem drawskiego poligonu.

Łącznie, w ćwiczeniach udział wzięło ponad 300 osób. Oprócz strażaków PSP, OSP i WSP, uczestniczyli w nich przedstawiciele władz samorządowych z Drawska Pomorskiego i Kalisza Pomorskiego, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i Szczecinku.

Ćwiczenia praktyczne poprzedzone były kilkoma rekonesansami oraz ćwiczeniami dowódczo-sztabowymi, które zostały przeprowadzone w czwartek (24.09).

Fotorelacja: st. kpt. mgr inż. Andrzej Podolak, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Drawsku Pomorskim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *