Groźny pożar na terenie zakładu produkcyjnego w Praszce

W piątek 5 lutego 2021 r. o godz. 11.31 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnie wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z zakładów w Praszce. Na miejsce zadysponowano zastępy PSP i OSP z powiatu oleskiego.

Gdy na miejsce dotarły pierwsze jednostki straży pożarnych okazało się, że na jednej z hal podczas oczyszczania stali metodą śrutowania doszło do pożaru. Zapalił się pył stalowy na filtrze w instalacji odpylania śrutownika. Pożar był groźny z uwagi na wybuchowość pyłu, gaszenie pożaru wodą również nie wchodziło w grę. Użyto proszku gaśniczego.

W akcji gaśniczej strażacy wykorzystali jedyny w powiecie oleskim samochód wyposażony w agregat proszkowy, który jest na wyposażeniu przyzakładowej OSP. Użyto również inny przewoźny agregat proszkowy i gaśnice. Sytuację udało się opanować w nieco ponad pół godziny od zgłoszenia. Nie oznaczało to jednak końca akcji. Instalację należało oczyścić z materiałów. Ponadto monitorowana była temperatura panująca w objętej pożarem części instalacji. Te działania zakończono po kilku godzinach.

W akcji gaśniczej udział brało 14 zastępów PSP i OSP, w tym grupy operacyjne z KP PSP Olesno i KW PSP Opole. W wyniku pożaru nikt nie ucierpiał. 31 osób ewakuowało się jeszcze przed przybyciem strażaków.

Zdjęcia: kpt. Marcin Mazur, wydział operacyjny KW PSP Opole

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *