Jechał wozem bojowym na akcję – Dostał mandat

Kierowca z OSP Bobowa z województwa małopolskiego, dostał mandat dwa miesiące po zdarzeniu. Druhowie z tamtejszej jednostki 17 Stycznia zostali zadysponowani do zdarzenia – jechali alarmowo do pożaru samochodu. Jednak wóz bojowy utknął w zaspie i nie mógł jechać dalej. W całej sytuacji nikt nie ucierpiał. Zarząd powiatowy ZOSP RP w Gorlicach wydał oświadczenie dotyczące całej sytuacji:

Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Gorlicach wyraża zaniepokojenie sytuacją, dotyczącą ukarania kierowcy Ochotniczej Straży Pożarnej z Bobowej (gm. Bobowa, pow. gorlicki), który prowadząc samochód uprzywilejowany utknął w zaspie śnieżnej, za co ukarany został przez Policję mandatem karnym oraz naliczeniem punktów karnych.

17 stycznia 2019 roku OSP Bobowa zadysponowana została do pożaru samochodu osobowego w miejscowości Stróżna (gm. Bobowa, pow. gorlicki). W trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia, samochód ugrzązł w śniegu i został zatrzymany. Po udzieleniu pomocy pojazd wrócił do miejsca garażowania.

Niespodziewanie po upływie dwóch miesięcy na kierowcę samochodu uprzywilejowanego z OSP Bobowa nałożony został mandat karny oraz naliczone punkty karne przez funkcjonariusza z Komisariatu Policji w Bieczu (gm. Biecz, pow. gorlicki).

Ubolewający staje się fakt, iż działanie Policji podyktowane było naciskami ze strony „niezależnego portalu społeczno – politycznego”. Krytyce należy poddać motywację i zachowanie funkcjonariusza Policji, który ukarał druha ochotnika za chęć niesienia bezinteresownej pomocy. Dodatkowo Komisariat Policji z Biecza przekazał do publicznej wiadomości informację o ukaraniu kierowcy OSP wraz z podaniem jego danych personalnych.

Współpraca pomiędzy Policją a Ochotniczymi Strażami Pożarnymi na terenie powiatu gorlickiego jak dotychczas układała się dobrze. Dziwi zatem i martwi próba psucia tych poprawnych relacji. Chęć niesienia przez strażaków OSP bezinteresownej pomocy nie może być przedmiotem karania. Idea ochotniczego pożarnictwa nie może być stawiana na szali ze strachem o bezpodstawne ukaranie za chęć czynienia dobra.

Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach wyraża pełne poparcie dla ukaranego kierowcy OSP Bobowa, ubolewając jednocześnie, iż obiektywny i rzetelny pogląd na sprawę jest mniej znaczący niż słowo redaktora portalu internetowego.

fot. OSP Bobowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *