JRG 3 w Rzeszowie rozpoczęła działalność

Z początkiem listopada br. działalność rozpoczęła Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 3 KM PSP w Rzeszowie. Strażacy pełnią służbę w nowoczesnym obiekcie. Niestandardowa bryła i komfortowe wyposażenie siedziby to efekt prac projektowych poznańskiego biura DEMIURG Project S.A.

Siedziba nowej jednostki zlokalizowana jest w północnej części miasta, przy ulicy Inwestycyjnej 8, na terenie Parku Naukowo Technologicznego Rzeszów – Dworzysko. Działka, na której zlokalizowano obiekt ma powierzchnię blisko 2 hektarów. Taka lokalizacja nie jest przypadkowa. Umiejscowienie nowej JRG w strefie Rzeszów – Dworzysko znaczne skraca czas dojazdu do zdarzeń w północno-zachodniej części Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, umożliwia szybkie podjęcie działań ratowniczych na głównych ciągach komunikacyjnych obejmujących autostradę A4 i drogę ekspresową S19 oraz dodatkowo zabezpiecza strefę przemysłową i międzynarodowe lotnisko Rzeszów-Jasionka.

Działkę w rejonie ulic Inwestycyjnej i Dworzysko przekazało miasto Rzeszów. W 2017 roku powstała koncepcja programowo-przestrzenna oraz dokumentacja projektowa, za którą odpowiedzialne było poznańskie biuro projektowe DEMIURG Project S.A. Projekt obejmował budynek główny, który podzielono na część administracyjną, a także część garażową i warsztatową. Całość dopełnia wspinalnia pełniąca również funkcję suszarni dla węży i infrastruktura sportowa.

Chcąc uzyskać nowoczesną formę, projektanci podzielili bryłę na dwie części. Wyraźne odcięcie nadaje jej lekkości, a mocne akcenty kolorystyczne zostały wprowadzone w taki sposób, aby nie przytłaczały całości. Spójne z budynkiem głównym są również pozostałe obiekty takie jak ścianka wspinaczkowa czy boisko. Architekci DEMIURG zaprojektowali je w podobnej stylistyce tak, aby wpasowały się w całość zamierzenia. Doświadczenie pracowni zdobyte przy innych projektach dla straży pożarnej m.in. w Koszalinie czy Żninie zaowocowały nowoczesnym i niestandardowym budynkiem Komendy Straży Pożarnej w Rzeszowie – informuje DEMIURG Project S.A.

Pewnym wyzwaniem dla biura była odległość dzieląca Poznań z Rzeszowem, wynosząca 600 km.

Pomimo dystansu, współpraca pomiędzy projektantami a inwestorem przebiegała bardzo sprawnie. Poza tym byliśmy też częstym gościem w Rzeszowie, gdy prowadziliśmy nadzór autorski nad inwestycją – zapewnia Rafał Murat, architekt DEMIURG Project S.A., członek zespołu pracującego nad projektem.

Budowa nowej strażnicy ruszyła w 2018 roku. Generalnym wykonawcą została firma BAUDZIEDZIC SP. Z O.O. SP.K. Budowa zakończyła się w 2020 roku. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi do 2781 m2, jego kubatura to ok. 13 132 m3, zaś najwyższy element jakim jest maszt antenowy wyniesiony został ponad dach na około 25 m.

W budynku oprócz pomieszczeń biurowych, zaplecza socjalnego I sanitarnego dla dowództwa i podziału bojowego, przewidziano również salę szkoleniową przeznaczoną na potrzeby Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie, która w razie potrzeby będzie pełniła funkcję rezerwowego stanowiska kierowania Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Jedno z pomieszczeń zaadaptowano na salę edukacyjną „OGNIK” sprzyjającą kształtowaniu postaw i nawyków bezpiecznego zachowania wśród dzieci i młodzieży. Strażacy zarówno zawodowi, jak też ochotnicy mają do dyspozycji komorę dymową, w której będą mogli szkolić się w zakresie obsługi aparatów powietrznych.

Na drugą część obiektu składa się przelotowa hala garażowa zaprojektowana na 12 stanowisk dla samochodów pożarniczych, przyczep, łodzi, kontenerów i innego sprzętu, a także dodatkowe 4 stanowiska pomocnicze, magazyny, stacja obsługi ODO przeznaczona do prowadzenia przeglądów i konserwacji sprzętu ochrony dróg oddechowych i ubrań ochrony chemicznej oraz myjnia samochodów pożarniczych. Nowy obiekt to również infrastruktura sportowa. Na tę część składają się: boisko sportowe, dwutorowa bieżnia, wspinalnia ze ścianką wspinaczkową, a także siłownia.

Całkowita wartość inwestycji realizowanej w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”, zamknęła się kwotą 17 mln. 109 tys. złotych. Złożyły się na nią środki z budżetu wojewody podkarpackiego (3 mln. 277 tys. złotych), rezerw celowych budżetu państwa 11 mln. 344 tys. zł. Dodatkowo miasto Rzeszów przekazało w 2017, 2019 i 2020 roku łącznie blisko 1 mln. 700 tys. złotych, Samorząd Województwa Podkarpackiego dofinansował inwestycję kwotą 500 tys. złotych (2019 rok), a Samorząd Powiatu Rzeszowskiego kwotą 200 tys. złotych. 100 tys. złotych pochodziło z budżetu Komendanta Głównego PSP.

Strażacy do strażnicy wprowadzili się pod koniec października. Do nowej jednostki przeniesiono część pojazdów i sprzętu eksploatowanego dotychczas przez Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze nr 1 i 2 w Rzeszowie. Obecnie służbę w tej jednostce pełni 56 strażaków.

Na podst. materiałów KM PSP Rzeszów, DEMIURG Project S.A.
Fotogaleria dzięki uprzejmości DEMIURG Project S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *