Kolejne konwoje PSP z pomocą humanitarną

24 czerwca 2020 roku w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Warszawie odbył się briefing przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Finansów, Fundacji Solidarności Międzynarodowej oraz dyplomatów reprezentujących Ukrainę oraz Republikę Mołdawii. W briefingu wziął udział nadbryg. Andrzej Bartkowiak komendant główny PSP

Polska pomoc wysyłana w formie konwojów (…) jest coraz bardziej widoczna na całym świecie… Jestem przekonany że takie działania będą zacieśniały nasze relacje oraz na trwale budowały przyjaźń polsko-ukraińską i polsko-mołdawską – powiedział Paweł Jabłoński Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Andrij Deszczycia Ambasador Ukrainy w Polsce zaznaczył, że: Polska solidarność jest znana na całym świecie. Jest znana również na Ukrainie od czasu „pomarańczowej rewolucji” kiedy flagi Polski wsparły Ukraińców w ich dążeniu do reform i zmian w państwie… Odczucie otrzymanej pomocy i wsparcia pozostanie w pamięci tych osób którym pomoc ta zostanie przekazana.

W trakcie misji strażacy z Podkarpacia, Mazowsza, Wielkopolski, woj. zachodniopomorskiego, woj. warmińsko-mazurskiego, szkół pożarniczych oraz  Komendy Głównej PSP (26 funkcjonariuszy PSP i 13 pojazdów) przekażą władzom Ukrainy pomoc rzeczową w postaci 130 000 litrów płynu dezynfekcyjnego, 40 000 sztuk maseczek ochronnych, 18 600 sztuk przyłbic ochronnych, 1000 sztuk kombinezonów ochronnych oraz 50 000 sztuk rękawic ochronnych.

Druga grupa (10 funkcjonariuszy PSP i 5 pojazdów) z Mazowsza i Małopolski oraz KG PSP przewiezie do Republiki Mołdawii 22 000 litrów płynu dezynfekcyjnego, 30 000 sztuk maseczek ochronnych oraz 4800 sztuk przyłbic ochronnych.

Pomimo ogromnego wysiłku jaki wkłada Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicza Straż Pożarna w walce z koronawirusem oraz walce z nawałnicami i zagrożeniem powodziowym, polscy strażacy chcą pomagać i mogą pomagać. Byliśmy na Białorusi, byliśmy na Bałkanach. Teraz jedziemy na Ukrainę i do Mołdawii – powiedział nadbryg. Andrzej Bartkowiak –  W tym miejscu chciałem z całego serca podziękować strażakom za tą walkę którą prowadzimy od dłuższego czasu, ale także za chęci i serce które wkładamy aby pomagać innym nie tylko na terenie naszej ukochanej ojczyzny”

Misja realizowana jest w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności. Powrót konwojów jest planowany odpowiednio na 27 oraz 28 czerwca.

Opracowanie i zdjęcia: mł. kpt. Tomasz Banaczkowski, Gabinet Komendanta Głównego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *