Kolejne trenażery kolejowe trafią do szkół PSP

Cztery trenażery do prowadzenia akcji ratowniczych podczas katastrofy kolejowej do szkół Państwowej Straży Pożarnej trafią najpóźniej za dwa lata. W piątek  w poznańskiej Szkole Aspirantów PSP odbyło się podpisanie umowy, na dostawę zestawów. Wartość umowy to blisko 16 mln. złotych.

Najpóźniej do końca 2022 roku Arkom PS sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Henrykowie – Uroczu dostarczy do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie oraz Szkoły Podoficerów PSP w Bydgoszczy cztery trenażery do prowadzenia akcji ratowniczych podczas katastrofy kolejowej. W skład każdego z trenażerów będzie wchodzić pięć elementów oraz dodatkowe wyposażenie, w tym zestaw ratownictwa technicznego, sprzęt do stabilizacji, zabezpieczania i oświetlania terenu działań, aparatura detekcyjna oraz manekiny ze środkami do pozoracji ran

Sam trenażer będzie składał się z dwóch członów elektrycznego zespołu trakcyjnego, z czego jeden będzie ustawiony na torowisku, a drugi przewrócony na bok. Oba moduły będą zbudowane prawdopodobnie na bazie „ezeta” EN-57. Kolejnym elementem będzie trenażer cysterny kolejowej, zbudowany na bazie wagonu-cysterny do przewozu produktów naftowych. Pozostałe elementy, to trenażer auta osobowego i trenażer samochodu ciężarowego, z wymienną częścią transportową.

W podobny trenażer, również dostarczony przez Arkom PS wyposażona jest od dwóch lat poznańska Szkoła Aspirantów. Trenażer znajduje się na szkolnym poligonie w pobliskim Luboniu. Nic dziwnego więc, że tej właśnie szkole Komenda Główna PSP powierzyła przeprowadzenie postępowania przetargowego. Wartość umowy wynosi 15.901.595,96 zł. Nowe trenażery na poligonach szkół pojawią się nie wcześniej niż przed dniem 1 marca 2022 roku. To wynika również z konieczności zbudowania elementów infrastruktury kolejowej, w tym fragmentów torów, przejazdu kolejowego, czy peronu.

Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I”.

Istniejący trenażer kolejowy na terenie poligonu SA PSP Poznań w Luboniu /  Foto: SA PSP Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *