Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach kupuje dwie drabiny z łamanym przęsłem

Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach ogłosiła właśnie przetarg na dostawę dwóch samochodów specjalnych z drabiną mechaniczną. Ich maksymalny wysięg ma wynosić min. 30 i 40 metrów. Samochody trafią do Sosnowca i Siemianowic Śląskich.

W Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach opublikowane zostało ogłoszenie o przetargu na dostawę dwóch samochodów pożarniczych z drabiną mechaniczną. Postępowanie podzielone jest na dwie części. Pierwsza dotyczy dostawy autodrabiny o maksymalnym wysięgu min. 30 metrów, a druga 40 metrów. Samochody trafią na wyposażenie jednostek ratowniczo-gaśniczych funkcjonujących w strukturze komend miejskich PSP w Sosnowcu i Siemianowicach Śląskich.

Oba pojazdy mają być wykonane na dwuosiowych podwoziach wyprodukowanych nie wcześniej jak w 2019 roku, wyposażonych w napęd 4×2 i półautomatyczną lub automatyczną skrzynię biegów, a także dwudrzwiową kabinę z trzema miejscami siedzącymi dla załogi (układ 1+2 lub 1+1+1).

W przypadku pierwszego samochodu maksymalna moc silnika to min. 210 kW. Dodatkowo premiowane będzie podwozie wyposażone w tylną oś skrętną. Na platformie zabudowy ma być umieszczony zespół drabiny mechanicznej z obrotnicą umożliwiającą nieograniczony obrót drabiny, a także drabiną o maksymalnej wysokości ratowniczej min. 30 metrów, z ostatnim przęsłem łamanym (przegubowym). Maksymalny wysięg boczny drabiny, przy jej maksymalnym rozłożeniu oraz obciążeniu kosza jedną osobą co najmniej 16 metrów, przy czym za każdy kolejny metr będzie można uzyskać dodatkowy punkt (maksymalnie 2 pkt.). Z kolei drugi samochód ma być wyposażony w silnik o mocy maksymalnej min. 220 kW. Maksymalna wysokość ratownicza tej drabiny ma wynosić min. 40 metrów, zaś wysięg boczny co najmniej 17 metrów (za każde kolejne 0,5 metra dodatkowy punkt, maks. 5 pkt.).

Oba pojazdy na końcu ostatniego przęsła drabiny mają mieć zamontowany pięcioosobowy kosz ratowniczy o maksymalnym udźwigu min. 500 kg. Kosze wyposażone mają być m.in. w zamontowane na stałe działko wodno-pianowe o wydajności min. 2000 l/min., pulpit sterowniczy, a także mocowania noszy, najaśnic i wentylatora. Stabilizację pojazdów mają zapewniać cztery wysuwane hydraulicznie podpory. Według zapisów Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia preferowane są podpory skośne.

Samochody zostaną ponadto wyposażone m.in. w sprzęt asekuracyjny, aparaty powietrzne, nosze, wentylatory nadciśnieniowe, a także agregaty prądotwórcze. i najaśnice.

Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, termin składania ofert drogą elektroniczną, a następnie ich otwarcia to 30 kwietnia br. Zgodnie z planem, samochody miałyby zostać dostarczone do zamawiającego do 18 grudnia 2020 roku. Komenda Wojewódzka PSP nie podaje kwoty jaką chce przeznaczyć na realizację zamówienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *