Kontrole sanitarne na granicach. W działaniach uczestniczy PSP [foto]

Wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami, na głównych przejściach – poinformował w poniedziałek po południu prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Dziś kontrole odbywają się na pięciu przejściach granicznych. W działaniach uczestniczą strażacy PSP.

Kontrole mają związek z pojawieniem się w Polsce pierwszych przypadków choroby wywołanej zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. W pierwszej kolejności objęto nimi osoby korzystające z z czterech przejść granicznych z Niemcami w Kołbaskowie, Świecku, Olszynie, Jędrzychowicach  i jednego z Czechami w Gorzyczkach. Jednak w ciągu kilkudziesięciu godzin, podobne kontrole wprowadzone zostaną, także na pozostałych polskich przejściach granicznych, jak również w portach.

Kontrolowani mają być przede wszystkim pasażerowie autobusów, autokarów, busów oraz pociągów wjeżdżających do Polski. Punkty kontroli sanitarnej funkcjonować będą całodobowo. W działaniach uczestniczą przede wszystkim służby sanitarne i straż graniczna, a także policja, KAS, ITD oraz wojsko, resort zdrowia i wojewodowie. Wspomaga ich również Państwowa Straż Pożarna. Strażacy zajmują się przede wszystkim organizacją zaplecza dla punktów kontroli, opartych na namiotach, będących w posiadaniu PSP. W Gorzyczkach zajmują się także zbieraniem informacji do formularzy lokalizacyjnych oraz mierzą temperaturę ciała podróżnych.

W ramach kontroli sanitarnej, badani będą musieli wypełnić formularz lokalizacyjny, dzięki któremu służby będą wiedziały dokąd się udają. W przypadku stwierdzenia objawów sugerujących zarażenie koronawirusem, osoby takie będą przewożoną ambulansem do właściwego szpitala.

Od minionej środy, do dziś w Polsce potwierdzono już siedemnaście przypadków zarażenia koronawirusem. Osoby te zostały hospitalizowane. Ich stan jest stabilny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *