Koronawirus. Będą ułatwienia dla ochotników

Ułatwienia dla ochotników w sprawie badań lekarskich i egzaminów recertyfikujących dla ratowników kpp znajdą się w superustawie określanej jako tarcza antykryzysowa. O przygotowanie odpowiednich regulacji poprosił prezydent Andrzej Duda.

O skierowaniu takiej prośby do ministra spraw wewnętrznych i administracji  Mariusza Kamińskiego oraz zdrowia Łukasza Szumowskiego prezydent Andrzej Duda poinformował podczas dzisiejszego briefingu prasowego. Takie stanowisko prezydenta jest odpowiedzią na apel dyrektora Zarządu Wykonawczego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Krzyszofa Kowalczyka.

W poniedziałek Krzysztof Kowalczyk skierował do obu ministrów wystąpienia z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do zawieszenia obowiązku posiadania przez członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych aktualnych badań lekarskich, a także zawieszenie obowiązku przystąpienia do egzaminu przez członków ochotniczych straży pożarnych posiadających zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskaniu tytułu ratownika, które utraciło ważność. Władze Związku proponują, aby takie zawieszenie obowiązywało przynajmniej na czas trwania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemiologicznego.

Według szacunków ZOSP RP każdego miesiąca około 5,5 tys. druhów musi wykonywać okresowe badania lekarskie, które są niezbędne do udziału druhów w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Z kolei odnawianie uprawnień ratownika kpp, według Związku, może dotyczyć ponad 1,2 tys. strażaków miesięcznie. W obecnych warunkach, gdy cały system opieki zdrowotnej skoncentrowany jest na walce z epidemią Covid-19, przeprowadzanie takich badań jest zwyczajnie nie możliwe.

W projekcie superustawy nazywanej „tarczą antykryzysową”, który nie został dotychczas oficjalnie opublikowany znajdą się przede wszystkim propozycje dla gospodarki i przedsiębiorców, ale także dla funkcjonariuszy służb mundurowych, w tym PSP. Projekt ustawy trafi pod obrady Sejmu w najbliższy piątek (27.03). Strona rządowa chce, aby nowa ustawa weszła w życie już od 1. kwietnia.

https://www.facebook.com/prezydentpl/videos/3693219027416738/

Fotografia nagłówkowa: Grzegorz Jakubowski, Kancelaria Prezydenta RP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *