Koronawirus w SGSP: Będzie nowy rektor i zmiany organizacyjne

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapoznał się z raportem zespołu komendanta głównego PSP do wyjaśnienia przyczyn i okoliczności wystąpienia przypadków zakażenia koronawirusem SARS CoV-2 w SGSP. Ze stanowiskiem żegna się Komendant-Rektor nadbryg. Paweł Kępka. Kamiński zapowiada również zmiany organizacyjne w elitarnej szkole.

Na biurko ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego trafił już raport z prac zespołu do wyjaśnienia przyczyn i okoliczności wystąpienia przypadków zakażenia koronawirusem SARS CoV-2 w SGSP, powołanego w połowie kwietnia przez komendanta głównego PSP st. bryg. Andrzeja Bartkowiaka. Szef MSWiA zapoznał się już z dokumentem.

W szkole doszło do poważnych nieprawidłowości. Dlatego podjąłem decyzję o odwołaniu z funkcji rektora-komendanta SGSP nadbryg. dr. hab. inż. Pawła Kępki – poinformował dziś Mariusz Kamiński.

W zakresie prac sześcioosobowego zespołu z Komendy Głównej PSP znalazła się ocena postępowania kierownictwa szkoły w związku z niebezpieczeństwem transmisji koronawirusa SARS COV-2 na terenie uczelni, a także ocena skuteczności działań izolacyjnych zastosowanych na terenie szkoły wobec podchorążych. Sam raport nie został upubliczniony. Został jedynie pokrótce streszczony w komunikacie wydanym przez resort spraw wewnętrznych.

W wyniku zrealizowanych kontroli zespół stwierdził cały szereg nieprawidłowości, zarówno ze strony kierownictwa szkoły, jak również samych podchorążych.

W szkole został przyjęty niewłaściwy system zarządzania, co w efekcie doprowadziło do obniżenia dyscypliny wśród kadry i studentów – czytamy w komunikacie MSWiA.

Przytaczaną w tym kontekście nieprawidłowością, było niestosowanie w praktyce obowiązujących już ograniczeń w udzielaniu przepustek i urlopów – co jak konkluduje zespół – przyczyniło się do emisji COVID-19 na terenie uczelni. Jak ustalono, od 13 marca br. – to jest od ogłoszenia przez Ministra Zdrowia stanu zagrożenia epidemicznego, wydanych zostało 49 przepustek, a kolejnych 150 przedłużono.

Zespół kontrolny negatywnie ocenił też skuteczność działań izolacyjnych zastosowanych na terenie SGSP. Prorektor ds. operacyjnych polecił m.in. by studenci mający dolegliwości osobiście zgłaszali swoje objawy pod dostępne numery telefoniczne Inspekcji Sanitarnej – informuje MSWiA.

Takie postępowanie było sprzeczne z procedurą opracowaną przez Głównego Inspektora Sanitarnego MSWiA z 13 marca 2020 r. Tego faktu nie zweryfikował rektor-komendant SGSP, ani pozostałe osoby posiadające tę informację.

W związku z nieprawidłowościami, jako pierwszy ze stanowiskiem pożegnał się prorektor do spraw operacyjnych st. bryg. Jarosław Zarzycki. Miał on m.in. sugerować, że studenci pozostający na terenie szkoły zwyczajnie symulują objawy zakażenia koronawirusem, aby w ten sposób umożliwić sobie powrót na Wielkanoc do domów. Istniała również obawa, że po słowach Zarzyckiego chorzy studenci mogą wrócić na uczelniany akademik. Jego obowiązki przed tygodniem przejął bryg. Grzegorz Bugaj.

Kolejne rozliczenia miały nastąpić po zakończeniu prac zespołu kontrolnego KG PSP. I tak też się stało. Dziś decyzją Mariusza Kamińskiego odwołany został rektor-komendant SGSP nadbryg. dr. hab. inż. Pawła Kępki prof. SGSP.

Zespół z Komendy Głównej szczegółowo wyjaśnił działanie uczelni w kontekście przypadków koronawirusa wśród podchorążych. Obiecałem, że nie będzie zamiatania sprawy pod dywan i wyciągnę pełne konsekwencje wobec winnych tej sytuacji. Słowa dotrzymuję – mówi Mariusz Kamiński.

Z dniem 1 maja br. Pawła Kępkę zastąpi mł. bryg. dr inż. Jarosław Chodorowski, dotychczas pełniący funkcję komendanta powiatowego PSP w Kłodzku. Wcześniej pracował już w SGSP, a także Centralnej Szkole PSP w Częstochowie.

Szef resortu spraw wewnętrznych zapowiada również przeprowadzenie zmian organizacyjnych w szkole. Na czym miałyby one polegać, tego nie zdradza. Mają one służyć temu, żeby nigdy więcej nie doszło do tak nagannej sytuacji jak ta, z którą mieliśmy do czynienia – kwituje Mariusz Kamiński.

Tymczasem Szkoła Główna Służby Pożarniczej poinformowała, że sytuacja epidemiczna w szkole stabilizuje się. Większość spośród objętych kwarantanną podchorążych została już z niej zwolniona. Dobre wieści płyną również od tych studentów SGSP, u których wykryto koronawirusa. Spośród 78 osób, 43 opuściły warszawskie izolatoria. Pozostali wciąż w nich przebywają, ale stan ich zdrowia jest dobry.

W dalszym ciągu, kwarantannie poddawanych jest niewielka grupa podchorążych, która miała styczność z potwierdzonym przypadkiem. Przebywają oni na terenie SGSP oraz Szkoły Podoficerów PSP w Bydgoszczy.

Zespół ds. Informacji i Kontaktu z Mediami Sztabu do Zapewnienia Ciągłości Działania SGSP informuje ponadto, że:

Łącznie, w okresie od 9 do 29 kwietnia przeprowadzono ponad 1500 testów wśród podchorążych, funkcjonariuszy i pracowników SGSP.

O sprawie zrobiło się głośno na początku kwietnia, gdy na facebookowej stronie Mundurowi Dziękują Rządowi opublikowano pierwsze doniesienia podchorążych o lekceważeniu przez kierownictwo szkoły zgłaszanych objawów charakterystycznych dla COVID-19. Kierownictwo szkoły oraz Państwowej Straży Pożarnej na poważnie zareagowało dopiero po ukazaniu się w mediach pierwszych artykułów. W tym czasie liczba stwierdzonych przypadków choroby wzrosła z 10 do 78.

Otwartym pozostaje pytanie, czy kolejne osoby będą pociągane do odpowiedzialności za zaistniałą sytuację.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Koronawirus w Szkole Głównej Służby Pożarniczej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *