Korytarz życia z podpisem Prezydenta

Już niebawem tworzenie „korytarzy życia” ułatwiających dojazd służb ratowniczych do miejsca wypadku będzie obowiązkiem nie tylko moralnym, ale także prawnym. Wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zmiany regulujące tworzenie korytarzy, a także jazdę „na suwak” wejdą w życie 21 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustawy.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał wczoraj uchwaloną przez parlament 16 października br. Ustawę o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zasadniczym celem nowelizacji było wprowadzenie do ustawy dwóch istotnych regulacji związanych z rozwojem sieci dróg w Polsce i ciągle rosnącym natężeniem ruchu samochodowego.

Pierwszą, z punktu widzenia służb ratowniczych najważniejszą, kwestią jest zapewnienie szybkiego przejazdu służb ratowniczych podejmujących działania ratunkowe w przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego. Temu służyć mają wprowadzone do ustawy zmiany regulujące tworzenie „korytarzy życia” (nazywanych również „korytarzami ratunkowymi”).

Jak tworzyć „korytarz życia”?

Zgodnie z przepisami nowelizowanej ustawy: W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w celu umożliwienia swobodnego przejazdu tego pojazdu:

      1. na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu będzie obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu będzie obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu;
      2. na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu będzie obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu będą obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.

Jak w praktyce wygląda tworzenie „korytarza życia”, zaprezentowali strażacy z OSP Poznań-Głuszyna, wspólnie z przedszkolakami z Chatki Puchatka w pobliskim Stęszewie w opublikowanym kilka dni temu w Internecie spocie.

Warto pamiętać również, że z korytarzy utworzonych dla ułatwienia przejazdu dla pojazdów uprzywilejowanych nie będą mogli korzystać kierujący innymi pojazdami.

W znowelizowanej ustawie znalazły się również przepisy dotyczące jazdy „na suwak”, a więc naprzemiennego wpuszczania pojazdów zjeżdżających z zablokowanego lub kończącego się pasa ruchu w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości jazdy i powstającego zatoru.

Ustawa oczekuje teraz na publikację w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie 21 dni po jej ogłoszeniu.

Foto nagłówkowe: B. Lesiak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *