Kraków, pożar archiwum: Strażacy zakończyli działania

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, we środę krakowscy strażacy zakończyli działania w siedzibie Archiwum Urzędu Miasta Krakowa przy ulicy Na Załęczu. W jedenastodniowej akcji wzięło udział ponad ośmiuset strażaków PSP i OSP.

Po jedenastu dniach nieprzerwanych działań strażacy zakończyli akcję po pożarze w Archiwum Urzędu Miasta Krakowa. Ogień w dwóch halach magazynowych Archiwum pojawił się w sobotę, 6 lutego, wieczorem. Walka z pożarem trwała blisko 112 godzin i zakończyła się w czwartek (11.02). Wzięło w niej udział blisko siedmiuset strażaków PSP i OSP, a także funkcjonariusze Policji, krakowskiej Straży Miejskiej i innych służb. W kolejnych dniach strażacy kontynuowali dogaszanie pogorzeliska i schładzanie konstrukcji budynku. Łącznie w działania zaangażowanych było ponad ośmiuset strażaków, którzy pracowali w systemie rotacyjnym.

W pierwszej fazie działań strażacy wykorzystywali prądy wody, piany gaśnicze i proszek. Działania okazały się jednak nieskuteczne. Ogień błyskawicznie rozprzestrzeniał się po archiwalnych regałach, na których gromadzone były pakiety dokumentów. Łącznie 20 kilometrów bieżących papierowych akt. Część z nich udało się przenieść do innych obiektów zarządzanych przez miasto. W kolejnych dniach akcja gaśnicza polegała na podaniu piany gaśniczej do środka hal. W konstrukcji budynku wykonano również otwory, przez które można było sprawniej podawać środki gaśnicze. Dopiero zalanie pianą wnętrza hal pozwoliło na ugaszenie pożaru.

W środę (17.02) strażacy zakończyli akcję, a teren działań został protokołem przekazany Urzędowi Miasta Krakowa. W akcję zaangażowanych było 130 zastępów i ponad 800 strażaków PSP i OSP z Krakowa, województwa małopolskiego oraz grupa operacyjna z Komendy Głównej PSP. Z powodu wciąż występującego ryzyka zawalenia się hal, wstęp do nich jest zabroniony. Dostępu do budynku pilnują policjanci i wynajęta przez miasto Kraków firma ochroniarska. Okoliczności i przyczyny powstania pożaru wyjaśnia Prokuratura Rejonowa Kraków – Nowa Huta.

Fotografia nagłówkowa: Urząd Miasta Krakowa

CZYTAJ RÓWNIEŻ;

Pożar w krakowskim archiwum miejskim

Kraków. Pożar w archiwum ugaszony, ale akcja jeszcze trwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *