Kultowy amerykański Hush trafił do Ochotników z Sosnowca

Blisko cztery lata OSP Sosnowiec-Porąbka czekała na swój pierwszy wóz ratowniczo-gaśniczy. Jak się okazuje czekać, ale przede wszystkim walczyć było warto. Od około miesiąca jednostka wyjeżdża na akcje jednym z kilku w Polsce wozów Husz E-One, który trafił tutaj z Nasielska na Mazowszu.

Ochotnicza Straż Pożarna w Sosnowcu Porąbce została założona w 2016 roku, na samym początku jednostka opierała się na samym statucie, promocji jednostki na imprezach plenerowych a także zbiórkach szkoleniowych. Tak naprawdę dopiero pod koniec 2019 roku, dzięki usilnym staraniom Zarządu oraz wszystkich druhów, a także przychylności miasta Sosnowiec, jednostka wzbogaciła się o pierwszy wóz bojowy w historii istnienia jednostki. Jest nim dobrze znany wszystkim Hush E-One wyprodukowany na początku lat 90 w Ameryce przez firmę E-One. W Polsce pojazd służył pierwotnie w poznańskiej Szkole Aspirantów PSP, skąd został przekazany do JRG-3 Warszawa. Po wielu latach użytkowania pojazdu na stołecznej „trójce”, został przekazany ochotnikom z Nasielska (pow. nowodworski), gdzie służył do 2019 roku.

Hush posiada napęd 4×2 i jest napędzany wysokoprężnym, turbodoładowanym, dwusuwowym oraz 6-cylindrowym silnikiem Detroit-Diesel o pojemności  9.045 cm3, moc 257 kW / 350 KM przy 2100 obrotach. Dodatkowo pojazd wyposażony jest w zbiornik wodny o pojemności 3 tysięcy litrów, zbiornik na środek pianotwórczy 1000l oraz autopompę Hale American Godiva 125 QSMG o wydajności 4800l na minutę. Atutem samochodu jest przestronna kabina brygadowa która jest w stanie pomieścić 7 strażaków ratowników w układzie siedzień 1+1+1+4, w kabinie znajduje się także 5 schowków na aparaty powietrzne, dodatkowo kolejne 4 schowki są umieszczone na nadkolach pojazdu (po dwa z każdej strony).

Samochód zakupiono w październiku zeszłego roku. W międzyczasie pojazd poddano m.in. lakierowaniu i oklejeniu, a także zamontowano sprzęt pożarniczy. Na wyposażeniu pojazdu znajdujemy również armaturę wodną, zestaw ratownictwa medycznego, sprzęt burzący, pilarki, agregat prądotwórczy, sprzęt do zabezpieczenia miejsca zdarzenia i inny, niezbędny do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Dzięki dobremu oświetleniu oraz wysokiej jakości, niespotykanym w naszym kraju sygnałom dźwiękowym pojazd jest bardzo dobrze słyszalny na drodze oraz robi duże wrażenie na mieszkaniach Sosnowca.

Od wprowadzenia do podziału w marcu br. jednostka interweniowała tym pojazdem już blisko 10 razy.

Tekst/Foto: Mateusz Giemza, OSP Sosnowiec-Porąbka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *