Kwarantanna w remizach OSP? Związek przestrzega

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP informuje o przypadkach prób przeznaczania strażnic OSP na miejsca do zbiorowej kwarantanny w związku ze światową pandemią Covid-19. Takie działanie jest ryzykowne, może zakłócić realizację zadań i działalność OSP – przestrzega Związek.

W środę Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP poinformował za pośrednictwem swojej strony internetowej o napływających zgłoszeniach prób wymuszania przez lokalne władze na strażakach-ochotnikach zgody na wykorzystywanie strażnic OSP do celów związanych z walką z wirusem Covid-19. Obiekty strażnic miałyby być, np. przekształcane w pomieszczenia dla osób odbywających obowiązkową kwarantannę.

Związek przestrzega druhów przed uleganiem naciskom ze strony władz:

Uleganie takim naciskom i wyrażanie zgody na działania ryzykowne jak wymienione powyżej może na pewien czas zakłócić prawidłową realizację zadań i działalność OSP na rzecz ratownictwa i bezpieczeństwa mieszkańców – czytamy w komunikacie ZOSP RP.

Władze Związku przypominają również o podstawowych zadaniach ochotniczych straży pożarnych, tj.  prowadzenie działań ratowniczych np. zwalczanie pożarów, katastrof i innych miejscowych zagrożeń do których jednostka może być dysponowana oraz realizacja zadań stawianych w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Rozumiejąc obowiązek wyznaczenia lokali przeznaczonych do kwarantanny, jaki spoczywa na samorządach, nie sposób jednak nie zgodzić się ze stanowiskiem ZOSP RP. Lokowanie takich ośrodków w budynkach, w których swoją działalność prowadzą OSP z pewnością nie pozostanie bez istotnego wpływu na ich działalność, jak też bezpieczeństwo zarówno ratowników, jak i mieszkańców miejscowości lub gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *