Kwas masłowy w poznańskim sanepidzie

W zeszły poniedziałek (18.01) poznańscy strażacy interweniowali w centrum biurowym przy ulicy Gronowej. Na trzynastym piętrze ktoś rozpylił kwas masłowy. Z budynku, w którym siedzibę ma również poznański sanepid ewakuowano 180 osób. Dwie wymagały pomocy medycznej.

Do zdarzenia doszło przed południem. Na 13. piętrze biurowca ktoś rozpylił kwas masłowy, groźną substancję chemiczną, która może powodować duszność i kaszel. Charakteryzuje ją również intensywny, trudny do zniesienia zapach. Strażacy otrzymali informację o rozpyleniu nieznanej substancji o godzinie 11:43. Na miejsce zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 oraz Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Jednostki nr 6 w Poznaniu.

Do czasu przybycia strażaków osoby znajdujące się w budynku pozostawały w swoich biurach. Następnie podjęto ich ewakuację. Z budynku wyprowadzono 180 osób. Spośród nich 2 wymagały pomocy medycznej i trafiły pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego. Dalsze działania strażaków skupiły się na rozpoznaniu jaka substancja została rozpylona, jej neutralizacji i przewietrzeniu budynku.

Akcja straży pożarnej zakończyła się po ponad 4 godzinach. Ewakuowani pracownicy zostali zwolnieni w tym dniu do domów.

Fotorelacja: Jan Krystek – Fotografia Ratownicza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *