Legionowscy strażacy przenoszą się do nowej siedziby

Dziś odbył się odbiór końcowy obiektów nowej siedziby Komendy Powiatowej PSP w Legionowie na Mazowszu. Strażacy do budynku przy ulicy Jagiellońskiej przeprowadzą się w najbliższych dniach.

W poniedziałek (20.04) komisja powołana przez Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP dokonała końcowego odbioru obiektów nowej siedziby Komendy Powiatowej PSP w Legionowie od wykonawcy inwestycji. W skład komisji weszli funkcjonariusze Wydziału Logistycznego Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie oraz Komendy Powiatowej PSP w Legionowie. Niebawem ruszą przenosiny Komendy Powiatowej wraz z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą. Będą prowadzone na przełomie kwietnia i maja.

Nowy obiekt powstał u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Nowobarskiej w Legionowie, na działce o powierzchni 13.418,0 m2., zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie tunelu nad torami kolejowymi. Taka lokalizacja ma pozwolić na skrócenie czasu dojazdu zastępów do większości zdarzeń na terenie miasta i powiatu legionowskiego. To z kolei przełoży się na poprawę zabezpieczenia operacyjnego powiatu i zwiększenie bezpieczeństwa legionowian.

Budynek o powierzchni użytkowej 2529,7 m2 i kubaturze 12 367 m3 jest zasadniczo podzielony na dwie części. W części garażowej budynku znajduje się 6 podwójnych stanowisk dla samochodów ratowniczo–gaśniczych i samochodów wsparcia logistycznego, a także stacja obsługi aparatów oddechowych, pomieszczenia do dezynfekcji sprzętu i ubrań ochronnych, wieża suszenia węży, pomieszczenia techniczne, myjnia samochodowa oraz zaplecze magazynowe.

Druga część jest dwukondygnacyjna. Pomieszczenia na parterze zajmie Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza. Znajdzie się tutaj: SKKP PSP, sala szkoleniowa, siłownia, pralnia oraz pomieszczenia socjalne. Z kolei na piętrze będą ulokowane biura poszczególnych komórek organizacyjnych Komendy, a także pomieszczenia kierownictwa, archiwum, sala szkoleniowa dla dzieci i młodzieży, sala tradycji oraz pomieszczenia magazynowo – techniczne. W ramach inwestycji powstało też boisko wielofunkcyjne i wspinalnia z dobiegiem.

Wartość kosztorysowa całej inwestycji wyniesie 22 miliony złotych. Inwestycja została podzielona na dwa etapy. I etap inwestycji obejmował wykonanie dokumentacji projektowej oraz budowę budynku komendy i jrg, wraz z garażami, placem manewrowym i układem dróg dojazdowych. Jego wartość wyniosła 17,5 mln zł. Wartość II etapu to 4,5 mln zł. Obejmował on wyposażenie strażnicy, teren przylegający oraz pozostałą infrastrukturę.

Inwestycja realizowana jest w ramach Rządowego Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020. Co warto podkreślić, budynek ten jest wzorcowym obiektem Państwowej Straży Pożarnej wykonanym według „Wytycznych w Sprawie Ramowych Wymagań Funkcjonalno-Użytkowych Obiektów Strażnic Państwowej Straży Pożarnej” zatwierdzonych przez komendanta głównego PSP w maju 2018 roku. W oparciu o ten właśnie projekt budowane są inne nowoczesne obiekty Państwowej Straży Pożarnej.

Foto: mł. bryg. Karol Kierzkowski, KW PSP w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *