Mazowsze: Zamiast na samochody, miliony pójdą na środki ochrony indywidualnej

Pomimo wcześniejszych planów, Samorząd Województwa Mazowieckiego nie dofinansuje w tym roku zakupu samochodów pożarniczych dla OSP. Środki pierwotnie przeznaczone na ten cel, zostaną wykorzystane na zakup środków ochrony indywidualnej dla strażaków-ochotników.

8 milionów złotych – taką kwotą Województwo Mazowieckie zamierzało dofinansować zakup nowych samochodów pożarniczych dla jednostek OSP włączonych do KSRG lub aspirujących do systemu. Niestety, postępująca w kraju epidemia Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirus SARS-Cov-2, zweryfikowała te plany. Tuż przed Wielkanocą Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o przekierowaniu środków z projektu „OSP-2020”, na zakup środków ochrony indywidualnej dla strażaków-ochotników.

Już niebawem do jednostek OSP w całym województwie mazowieckim, za pośrednictwem gmin, ma trafić:

   • 81 300 sztuk maseczek jednorazowych;
   • 8 130 sztuk kombinezonów ochronnych;
   • 216 800. par rękawic jednorazowych;
   • 2 168 kompletów ubrań specjalnych – (ubranie specjalne lekkie oraz hełm lekki z przyłbicą i goglami);
   • 10 840 sztuk worków na odpady(120litrów);
   • 5 420 litrów płynu do dezynfekcji.

W obecnej sytuacji epidemicznej taki sprzęt i materiały są niezbędne dla zabezpieczenia strażaków, którzy z uwagi na specyfikę służby, w każdej chwili mogą mieć kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem, bądź innymi groźnymi dla zdrowia i życia drobnoustrojami.

Bez zmian natomiast odbywa się drugi z mazowieckich programów wsparcia skierowanych do OSP, czyli „Mazowieckie Strażnice-OSP 2020”. Zarząd Województwa podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania 158 miastom i gminom województwa na prace remontowe w obiektach użytkowanych przez ochotnicze straże pożarne. Na ten cel, Samorząd przeznaczył 3 miliony złotych. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 20 tys. złotych. Zanim pieniądze trafią do budżetów gmin decyzję będzie musiał przypieczętować Sejmik.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

11 milionów złotych dla mazowieckich OSP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *