Międzywojewódzkie ćwiczenia modułów gaśniczych GFFFV

Dzisiaj rozpoczynają się dwudniowe manewry modułów gaśniczych, które  specjalizujące się w gaszeniu pożarów lasów. Ćwiczenia zostały zaplanowane na 3 – 4 kwietnia bieżącego roku. Odbędą się one na terenie trzech nadleśnictw w woj. lubuskim.

W międzywojewódzkich ćwiczeniach wezmą udział strażacy z Wrocławia, Poznania i Szczecina. Łącznie udział weźmie ponad 400 strażaków, 120 pojazdów pożarniczych oraz pracownicy i funkcjonariusze innych instytucji. Założeniem taktycznym będzie ogromny pożar w Puszczy Noteckiej. Do akcji gaśniczej zostaną wykorzystane samoloty gaśnicze.

Ćwiczenia mają na celu sprawdzenie działań mechanizmu obrony cywilnej Unii Europejskiej, w ramach których działają moduły do gaszenia lasów GFFFV. Dlatego manewry są organizowane w koncepcji międzynarodowej.

Scenariusz zakłada, że województwo lubuskie będzie pełniło funkcję odrębnego państwa, którego siły i środki gaśnicze nie są wystarczające do opanowania pożaru. Zwróci się z prośbą do Unii Europejskiej o pomoc. Na prośbę, którą wystosowało odpowiedzą trzy państwa – każdy z trzech modułów z Wrocławia, Poznania i Szczecina będzie odgrywał rolę innego państwa, wysyłającego swój moduł gaśniczy.

Mówi kpt. Dariusz Szymura, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim.

Co oznacza skrót GFFFV ?

Ground Forest Fire Fighting using Vehicles jest to angielski skrót, który oznacza „Walka z pożarem lasów naziemnych przy użyciu pojazdów”. Polska posiada sześć modułów, wyspecjalizowanych w gaszeniu pożarów lasów. Miasta, w których swoją siedzibę mają moduły to Kraków, Białystok, Poznań, Olsztyn, Szczecin i Wrocław. Moduły są tak skonstruowane, aby każdy z osobna był samowystarczalny. Dysponują własnym zapleczem logistycznym oraz wszystkim co jest potrzebne do utworzenia tymczasowej terenowej siedziby.

Celem manewrów jest doskonalenie organizacji działań ratowniczych oraz współdziałania służb podczas zwalczania wielkoobszarowych pożarów lasów, ale zostały przewidziane też epizody dla grup ratownictwa specjalistycznego – chemicznego czy też wysokościowego.

To dobra okazja do sprawdzenia kompatybilności sprzętu, sprawdzenia działania całego zaplecza logistycznego – bo przecież potrzebna jest nie tylko woda do gaszenia, ale także paliwo do samochodów, posiłki dla strażaków.

Mówi rzecznik strażaków.

Ćwiczenia odbywać się będą pod okiem funkcjonariuszy, których powołał Komendant Główny PSP.

Chodzi o wyciągnięcie wniosków, równie co do prawidłowej komunikacji między strażakami, skuteczności technik gaszenia, ale także w zakresie sprzętu – czy sprawdza się w terenie, co można jeszcze usprawnić lub zmodernizować.
Mówi kpt. Dariusz Szymura.
FOT. 112 POLKOWICE /Facebook

Zdjęcie poglądowe/archiwum PortalStrazaka.pl -Twój Serwis Pożarniczy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *