Młodzi strażacy z OSP Góra sprawdzili swoją sprawność

To już II Manewry Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy OSP Góra. Tym razem na uczestników czekały cztery zadania w terenie.

Pierwszego lutego na terenie sołectwa Góra odbyły się drugie już manewry tamtejszej młodzieżowej drużyny pożarniczej która zrzesza już 35 członków w przedziale wiekowym 6-17 lat. W ćwiczeniach udział wzięło 26 członków MDP którzy zostali podzieleni na trzy zespoły, następnie dh Michał Noga i Mateusz Figura przeprowadzili krótką odprawę, przypomnieli zasady bezpieczeństwa i nauczyli dowódców grup z obsługiwania łączności radiowej Uczestnicy musieli zmierzyć się, aż z czterema zadaniami przygotowanymi przez ich opiekunów które obejmowały między innymi pożar lasu, zbudowanie magistrali wodnej mającej na celu zachowanie ciągłości podawanego środka gaśniczego z wykorzystaniem pobliskiego zbiornika wodnego, poszukiwanie osoby zaginionej w lesie, udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej uwięzionej pod konarem drzewa oraz ewakuacji z trudnego terenu leśnego przy użyciu deski ortopedycznej.

Pod ocenę komisji podlegało: łączność ze stanowiskiem kierowania współpraca między zespołami, znajomość sprzętu, a także rodzaj, sposób oraz prawidłowość wykonania poszczególnych zadań. Najlepiej poradziła sobie drużyna dh. Karoliny, która miała za zadanie udzielenie pierwszej pomocy osobie uwięzionej pod konarem drzewa w trudnym terenie leśnym i to ona zyskała nagrodę naczelnika OSP Góra – dh. Piotra Kamińskiego Nad całą organizacją wydarzenia czuwali druhowie: Agnieszka Cofała, Michał Noga, Piotr Kamiński, Wioletta Faruga, Michał Faruga. Warto wspomnieć także o dh. Irku Kumorze, który cały czas służył jako kierowca drużyn na miejscu zadań i stale czuwał nad ciągłością podawania środka gaśniczego oraz podawania młodym strażakom potrzebnego sprzętu do prowadzenia ćwiczeń. Na koniec tego niesamowitego dnia odbyło się ognisko podsumowujące na którym wszyscy bawili się świetnie i znaleźli czas na zacieśnienie koleżeńskich więzi.

O rozwój i odczucia związane z prowadzeniem młodzieżowej drużyny pożarniczej zapytaliśmy druhnę Agnieszkę Cofałę: Kiedy w obchody Św Floriana, do utworzenia MDP namawiał mnie dh. Michał Noga oraz poprzedni naczelnik naszej jednostki dh. Mariusz Szmagaj stwierdziłam, że się do tego nie nadaję i nie wiem czy temu podołam. Jednak wtedy za moimi plecami odezwało się wsparcie dh. Mateusza i Wioletty Farugów, że pomogą i wtedy powiedziałam sobie, że warto spróbować i dziś jestem dumna z tego że podjęliśmy to wyzwanie. Jestem dumna z tego, że te dzieciaki są i chcą działać, że przychodzą i wolą nas i strażackie wyzwania oraz naukę dzięki, której będą mogli nieść w przyszłości pomoc niż komputer i gry. My będziemy dokładać wszelkich starań żeby się to nie zmieniło, a ich czas w remizie był niezapomniany. Najbardziej cieszy fakt, że hasło które przyjęliśmy za nasze motto „Drużyna to rodzina” spełnia się w 100%. A zdobyty szacunek wśród mieszkańców i nie tylko, chyba najlepiej o tym świadczy.

Foto i tekst: Mateusz Giemza/Śląsk112

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *