Mniej pożarów, więcej miejscowych zagrożeń. Rok w statystyce PSP

Komenda Główna PSP podsumowała statystycznie miniony rok. W porównaniu z poprzednim zamknął się on większą ogólną liczbą interwencji strażaków. Zanotowano znaczny wzrost miejscowych zagrożeń, ale mniej było pożarów i alarmów fałszywych.

W 2020 roku Państwowa Straż Pożarna zanotowała ogółem 583 228 zdarzeń. Jest to wzrost o ponad 70 tys. interwencji strażackich w stosunku do roku poprzedniego (512 514). W zeszłym roku polscy strażacy wyjeżdżali do 128 738 pożarów, a więc o blisko 25 tys. mniej niż w roku poprzednim (153 520). Jak podała KG PSP zanotowano też mniej ofiar śmiertelnych pożarów. W roku 2019 w pożarach zginęło 508 osób, czyli o 19 więcej niż w 2020 roku. Mniej było również rannych. W 2020 obrażeń ciała w wyniku pożarów doznało 2836 osób, podczas gdy rok poprzedni zamknął się liczbą 3782 osób rannych.

W samych pożarach budynków mieszkalnych zginęło 360 osób, a 1859 zostało rannych. Oznacza to, że 7 na 10 ofiar śmiertelnych pożarów zginęło w mieszkaniach lub domach – podkreśla Komenda Główna PSP.

Ubiegły rok przyniósł przyrost o niemal 100 tys. interwencji związanych z likwidacją miejscowych zagrożeń, czyli wszystkich zdarzeń, innych niż pożary. W 2019 roku takich strażacy zanotowali 316 194, zaś w roku minionym aż 413 854. Na tak znaczny wzrost ilości zdarzeń tej kategorii z pewnością wpływ miał udział strażaków w zwalczaniu i ograniczaniu rozprzestrzeniania się epidemii SARS Cov-2. Działania te polegały m.in. na pomocy strażaków w granicznych punktach kontrolnych, rozstawianiu namiotów przed szpitalami, udzielaniu wsparcia osobom objętym kwarantanną, czy izolacją domową, rozgłaszaniu komunikatów.

Zauważalny jest również wzrost tzw. izolowanych zdarzeń medycznych.

Są to sytuacje, gdy do nagłego zachorowania lub sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu nie może w krótkim czasie dotrzeć zespół ratownictwa medycznego. Strażacy udzielają na miejscu kwalifikowanej pierwszej pomocy i prowadzą działania ratownicze do czasu przejęcia pacjenta przez podmiot Państwowego Ratownictwa Medycznego – przypomina KG PSP

W 2020 roku strażacy wyjeżdżali do takich zdarzeń 3303 razy. Jest to wzrost o blisko tysiąc w stosunku do roku poprzedniego.

W zeszłym roku strażacy wyjeżdżali również do 40 636 alarmów fałszywych, zarówno złośliwych, jak również w dobrej wierze, czy wygenerowanych przez instalacje wykrywcze. W roku poprzednim wszystkich tego rodzaju zdarzeń był 42 800.

Straż pożarna podsumowała też pierwszą połowę trwającego sezonu grzewczego.

Od 1 października do 31 grudnia 2020 roku, czyli w pierwszej połowie umownego sezonu grzewczego, strażacy prowadzili działania ratownicze w 1086 zdarzeniach z emisją tlenku węgla. Śmierć w nich poniosły 23 osoby, a 460 wymagało pomocy medycznej – przekazuje KG PSP.

Są to wstępne dane statystyczne przekazane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. Szczegółowe zestawienia statystyczne poznamy prawdopodobnie za kilka tygodni.

Fotografia nagłówkowa, ilustracyjna: Państwowa Straż Pożarna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *