Mundurowi zostaną zwolnieni z egzaminów sprawnościowych?

Zaangażowanie służb podległych MSWiA w walkę z koronawirusem, suszą i związanymi z nią pożarami, a także zamknięcie granic i zwiększona liczba kontroli, to – zdaniem posła Pawła Szramki – powody, dla których resort powinien rozważyć odwołanie tegorocznych egzaminów sprawnościowych dla funkcjonariuszy.

Poseł Paweł Szramka (PSL-K15) skierował do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zapytanie poselskie w sprawie rocznych egzaminów ze sprawności fizycznej dla służb mundurowych. W swojej interwencji Paweł Szramka zaproponował odwołanie tegorocznych egzaminów sprawnościowych dla funkcjonariuszy służb podległych resortowi.

Koronawirus, susze, pożary, zamknięte granice, dodatkowe kontrole, to wszystko sprawia, iż funkcjonariusze służb mundurowych nie mają zbyt wiele czasu poza służbą na odpoczynek – mówi Paweł Szramka uzasadniając potrzebę odwołania corocznych egzaminów.

Wcześniej w podobnej sprawie, ale w odniesieniu do żołnierzy, Paweł Szramka zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej. W efekcie Mariusz Błaszczak podjął decyzję o odwołaniu żołnierskich egzaminów sprawnościowych.

Otrzymałem po tym kolejne wiadomości, teraz już z podziękowaniami od żołnierzy, ale pojawiło się również sporo wiadomości od przedstawicieli innych służb, aby spróbować wystąpić z podobną interwencją do MSWiA – mówi dalej poseł Szramka. Uznałem to za jak najbardziej słuszne, ponieważ pozostałe służby również podlegają takiemu egzaminowi, do którego przygotowanie w obecnych warunkach, jest utrudnione – kontynuuje.

Dlatego na początku maja Paweł Szramka skierował do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zapytanie poselskie. Poseł zapytał Mariusza Kamińskiego Czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozważa odwołanie wszystkich egzaminów ze sprawności fizycznej dla podległych służb mundurowych.

Jak wynika z informacji zawartych na stronie internetowej Sejmu RP, zapytanie zostało wysłane wczoraj do MSWiA. Na odpowiedź prawdopodobnie będziemy musieli zaczekać kilka tygodni. Obowiązkowym egzaminom sprawnościowym podlegają funkcjonariusze wszystkich służb mundurowych podległych MSWiA, w tym również strażacy PSP.

Foto nagłówkowe: MSWiA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *