Nabór na hejnalistę do powtórki

Do ogłoszonego pod koniec ubiegłego roku naboru na strażaka-hejnalistę zgłosiło się 35 osób, w tym 3 kobiety. Niestety, żaden nie spełnił wyśrubowanych wymogów stawianych przyszłemu strażakowi-hejnaliście, pełniącemu służbę na wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie.

23 grudnia 2020 roku Komenda Miejska PSP w Krakowie, której podlegają krakowscy hejnaliści ogłosiła nabór na stanowisko strażaka-hejnalisty. Było to związane z przejściem na emeryturę jednego z dotychczasowych funkcjonariuszy. Do udziału w naborze zgłosiło się trzydzieści pięć osób, wśród nich były trzy kobiety. Dawało to szansę na pierwszą w historii Krakowa kobietę hejnalistkę. W pierwszym etapie konkursu, kandydaci musieli popisać się umiejętnością gry na trąbce. Ostatecznie zaliczyło go tylko sześciu kandydatów, którzy przeszli do kolejnego etapu, tj. testu sprawnościowego. Panie odpadły już na etapie gry na trąbce.

Test sprawnościowy nie różnił się niczym od tych, które przechodzą kandydaci do zwykłej służby w PSP. Do zaliczenia był beep-test i podciąganie na drążku. Organizatorzy postanowili nieco obniżyć kryteria zaliczenia, ale i to nie pomogło. Żaden z sześciu kandydatów, tego etapu nie zaliczył. Na tym nabór trzeba było zakończyć. Krakowska PSP zapewnia, że w ciągu najbliższych tygodni ogłosi kolejny nabór na hejnalistę, a do obsadzenia będą dwa etaty. Będą mogli w nim wystartować również kandydaci, którym w ostatniej rekrutacji się nie powiodło.

W krakowskiej PSP służbę pełni obecnie sześciu strażaków-hejnalistów. W planach jest dodatkowy etat. Obecnie służba pełniona jest w systemie 24/48, a na każdej zmianie jest ich dwóch. Wygrywają hejnał, na cztery strony świata, o każdej pełnej godzinie. Służbę rozpoczynają o godzinie 8:00, a ostatni raz hejnał grają o godzinie 7:00 dnia następnego. W ich repertuarze są również melodie pieśni maryjnych i różańcowych. W każdą pierwszą sobotę miesiąca o 21:37 odgrywana jest „Barka”, ku pamięci Jana Pawła II.

Fotografia nagłówkowa: Kraków.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *