Nowa remiza i wóz bojowy dla druhów z Leśna

Końcówka 2020 roku z pewnością była szczęśliwa dla ochotników z Leśna w Gminie Brusy (powiat chojnicki). A to za sprawą przeprowadzki do nowej remizy, a także odbioru fabrycznie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN TGM 18.320.

Pod koniec grudnia zakończyły się wszystkie prace związane z budową nowej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Leśnie koło Brus w powiecie chojnickim. Budynek o powierzchni ponad 200 metrów stanął tuż obok istniejącej już świetlicy wiejskiej. Oprócz dwóch garaży dla samochodów ratowniczych znalazły się tam pomieszczenia magazynowe, biurowe oraz umywalnia. Inwestycja pochłonęła 601.509 złotych. Na jej realizację udało się zdobyć dofinansowanie Komendanta Głównego PSP w kwocie 150.000 złotych. Druhowie do nowego obiektu wprowadzili się 23 grudnia 2020 roku.

Przekazanie nowej remizy do dyspozycji strażaków zbiegło się w czasie z wprowadzeniem do podziału bojowego jednostki fabrycznie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego MAN TGM 18.320, jaki OSP Leśno odebrała pod koniec listopada. Samochód ten posiada silnik o mocy 320 koni mechanicznych, układ napędowy 4×4. Wykonawcą zabudowy jest kielecki Moto Truck. Auto wyposażone jest m.in. w zbiornik na wodę o pojemności 4600 litrów, autopompę dwuzakresową o wydajności 2400 l/min., a także pneumatyczny maszt oświetleniowy z lampami typu LED o mocy 2 x 216 W i wyciągarkę. Sygnalizację dźwiękową pojazdu uzupełniają sygnał niskotonowy Federal Rumbler oraz sygnał pneumatyczny Grover.

Nowy wóz bojowy kosztował z kolei 861.000 złotych. Gmina zapłaciła za niego z własnego budżetu 301.000 złotych. Resztę stanowiły dofinansowania: 155.000 złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 30.000 złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 225.000 złotych z Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, 140.000 złotych z Funduszu Ubezpieczeniowego strażaków i 10.000 złotych ze Starostwa Powiatowego w Chojnicach.

Panująca epidemia SARS Cov-2 nie pozwoliła dotąd na organizację bardziej uroczystego otwarcia nowej remizy, jak również prezentacji wozu bojowego. Władze gminy zapowiadają, że takie wydarzenia z pewnością odbędą się, gdy tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli.

Fotografia nagłówkowa: Urząd Gminy Brusy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *