Nowa SCANIA w KM PSP Jastrzębie-Zdrój

W grudniu ubiegłego roku strażacy z KM PSP w Jastrzębiu-Zdroju odebrali nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki SCANIA P360 B4x4HZ w zabudowie Wawrzaszek ISS. Wóz kosztował ponad 1 mln. złotych. Na tą kwotę złożyło się dofinansowanie Miasta Jastrzębie-Zdrój i WFOŚiGW w Katowicach.

Pod zabudowę posłużyło fabrycznie nowe podwozie SCANIA P360 z jednomodułową, czterodrzwiową kabiną, z sześcioma miejscami siedzącymi, w układzie 1+1+4. Samochód posiada silnik o mocy 360 KM oraz układ napędowy 4×4 (uterenowiony).

Zabudowa została wykonana z materiałów kompozytowych. Po obu bokach zabudowy umieszczono po trzy skrytki na sprzęt zamykane żaluzjami oraz dodatkowymi podestami. Z tyłu standardowo znajduje się skrytka przedziału autopompy. Główne elementy wyposażenia samochodu to zbiornik na wodę o pojemności 3 tys. litrów, autopompa dwuzakresowa o wydajności nominalnej 2400 l/min. Dach zabudowy został wykonany w formie podestu roboczego. Umieszczono na nim dachowe działko wodno-pianowe, drabinę nasadkową i drabinę D10W, pneumatycznie wysuwany maszt z najaśnicami, a także skrzynie na sprzęt pomocniczy. Znajdziemy tam m.in.: podstawowy sprzęt burzący oraz dielektryczny (drążek do cięcia przewodów pod napięciem, bosak dielektryczny) czy też wózki do przemieszczania samochodów osobowych.

Na uwagę zwraca bogate wyposażenie pojazdu, jak również ergonomiczne rozmieszczenie sprzętu w zabudowie. Niemal cała przestrzeń skrytek została wypełniona sprzętem ratowniczo-gaśniczym i pomocniczym. Dzięki przemyślanemu rozmieszczeniu strażacy nie muszą ściągać z wysokości ciężkich urządzeń, takich jak np. agregaty, czy motopompy. Te umieszczono w dolnej części skrytek. Spośród sprzętu przewożonego na samochodzie wymienić należy również: dwa zestawy narzędzi hydraulicznych ratownictwa technicznego, w tym jeden o napędzie spalinowym Holmatro i jeden o napędzie elektrycznym (akumulatorowym) marki Lukas, podpory do stabilizacji, poduszki wysokiego ciśnienia, sorbent, neutralizatory, pachołki oraz inny niezbędny sprzęt do prowadzenia działań przy wypadkach drogowych. Z przodu zamocowano wyciągarkę elektryczną umieszczoną w estetycznie wykonanej obudowie. Na wyposażeniu znalazł się również sprzęt podstawowy sprzęt z zakresu ratownictwa wysokościowego i wodnego.

Oprócz tego na scanii znajdziemy sporo standardowego wyposażenia, w tym takie oczywistości jak węże pożarnicze,armatura wodno-pianowa, pompa szlamowa, pływającą, aparaty powietrzne, zestaw PSP z „deską”, a także piły do drewna, do stali i betonu oraz pilę szablastą, wentylator oddymiający i agregat prądotwórczy. W kabinie umieszczono radiotelefony, kamerę termowizyjną, aparaturę pomiarowo-detekcyjną (w tym detektor wielogazowy, chloromierz), aparaty powietrzne umieszczone w oparciach siedzeń w przedziale załogi, jak i wiele drobniejszego sprzętu. Z tyłu pojazdu, przy pulpicie autopompy ulokowano, coraz częściej spotykany w polskich pojazdach pożarniczych, kącik sanitarny. W jego skład wchodzą zasobniki na mydło i ręczniki papierowe oraz kranik, którym podawana jest czysta woda do umycia rąk i twarzy. Niewątpliwie jest to pojazd uniwersalny, a w połączeniu z 6-osobową załogą również wysoce samowystarczalny.

Samochód wraz z wyposażeniem kosztował ponad 1 mln. złotych. Zakup możliwy był dzięki dofinansowaniu Miasta Jastrzębie-Zdrój w kwocie 490 tys złotych oraz dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Samochód na początku roku zastąpił w podziale bojowym kilkunastoletniego i wysłużonego już GBAPr 2/30+750 Renault Midlum. Samochód ten w dalszym ciągu będzie służył strażakom z jastrzębskiej jednostki. Okazją do prezentacji samochodu było spotkanie noworoczne, które w Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju odbywało się w środę 8. stycznia.

Zdjęcia: Fotografia Pojazdów Specjalnych – Konrad Machura

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *