Nowe GCBA w służbie wejherowskich strażaków

Dwa ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze o wartości bliko 2,3 miliona złotych rozpoczynają służbę w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie i Rumi w woj. pomorskim. Samochód użytkowany dotychczas przez JRG Rumia został przekazany do OSP w Orlu.

W siedzibie wejherowskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej odbyła się w piątek uroczystość oficjalnego przekazania dwóch ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych MAN i SCANIA, które rozpoczynają służbę w jednostkach PSP podległych Komendantowi Powiatowemu PSP w Wejherowie. Ich łączna wartość to blisko 2,3 miliona złotych.

Wejherowska JRG ma teraz do dyspozycji ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM 18.320, którego zabudowała firma „bocar”. Samochód posiada m.in. zbiornik na wodę o poj. 5 tys. litrów wody, zbiornik na środek pianotwórczy i autopompę, a także standardowe wyposażenie poszerzone o rozbudowany moduł ratownictwa technicznego. Jest to jeden z samochodów zakupionych w ramach zadania realizowanego w projekcie „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV”, dofinansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Jego wartość to 1 195 929 zł.

Na wyposażenie JRG Rumia trafiła SCANIA z zabudową wykonaną przez Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych. Samochód został zakupiony przez Komendę Powiatową PSP w Wejherowie. Wyposażony jest w zbiornik na wodę o poj. 5 tys. litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o poj. 500 litrów, autopompę dwuzakresową (wyd. 3,6 tys. litrów na minutę przy ciśnieniu 0,8 MPa i 450 litrów na minutę przy ciśnieniu 4 MPa). Na wyposażeniu znalazły się również: zwijadło linii szybkiego natarcia, dachowe działko wodno-pianowe, kącik sanitarny, a także wciągarka elektryczna i pneumatycznie rozkładany maszt z najaśnicami do oświetlania miejsca zdarzenia. Samochód został również uzbrojony zgodnie z obowiązującymi standardami.

Wóz kosztował 1 089 780 zł. Zakup został sfinansowany ze środków budżetu państwa, WFOŚiGW, Powiatu Wejherowskiego, Gminy Miasta Rumia oraz Gminy Wejherowo. SCANIA zastąpiła w podziale bojowym tej jednostki eksploatowanego dotychczas Mercedesa Atego z zabudową firmy SZCZĘŚNIAK. Ten pojazd, również w piątek, został przekazany jednostce OSP w Orlu.

Fotografia nagłówkowa: Fb/Powiat Wejherowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *