Nowi generałowie w Państwowej Straży Pożarnej

Choć centralne obchody Dnia Strażaka zostały odwołane, to zgodnie z tradycją, 4 maja Prezydent RP Andrzej Duda wręczy nominacje generalskie funkcjonariuszom PSP. W tym roku, awanse na stopień nadbrygadiera odbiorą dwaj funkcjonariusze.

O awansach poinformowało w komunikacie podległe Prezydentowi Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. 4 maja nominacje generalskie odbierze komendant główny PSP st. bryg. Andrzej Bartkowiak oraz st. bryg. Grzegorz Alinowski, komendant wojewódzki PSP w Lublinie.

Uroczystość wręczenia nominacji przez Prezydenta odbędzie się 4 maja o godzinie 12:00 w Pałacu Prezydenckim. Stopnie generalskie funkcjonariuszom PSP nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

st. bryg. Andrzej Bartkowiak, foto: KG PSP

St. bryg. Andrzej Bartkowiak ze służbą w PSP związany jest od 1996 roku. Jest absolwentem SA PSP w Poznaniu i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W 2014 roku ukończył studia podyplomowe w SGSP. Przez blisko 20 lat pełnił służbę w straży pożarnej w Wągrowcu, również dowodząc wieloma akcjami ratowniczo-gaśniczymi.

W 2016 roku ze stanowiska dowódcy zmiany w wągrowieckiej JRG został powołany na stanowisko Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. W tym samym roku został dwukrotnie awansowany, najpierw na stopień kapitana, a następnie starszego kapitana. W kolejnych latach awansował do stopnia młodszego brygadiera (2017) i brygadiera (2018). W grudniu 2019 roku zastąpił gen. brygadiera Leszka Suskiego na stanowisku Komendanta Głównego PSP. Pod koniec stycznia br. odebrał kolejny awans, tym razem na stopień starszego brygadiera.

st. bryg. Grzegorz Alinowski, foto: KW PSP Lublin

St. bryg. Grzegorz Alinowski w straży pożarnej służy od 1988 roku. W 1992 roku ukończył Szkołę Główną SłużbyPożarniczej. Od początku związany jest z Lublinem. Od 1992 pełnił służbę w kilku lubelskich jrg na stanowiskach m.in. dowódcy zmiany i dowódcy jednostki oraz sekcjach lubelskiej komendy miejskiej. Od stycznia 2016 roku jest komendantem wojewódzkim PSP w Lublinie.

Między kwietniem 2006 roku a lipcem 2013 roku pracował w Urzędzie Miasta Lublin, na stanowisku zastępcy dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *