Nowy, ciężki samochód gaśniczy w OSP Kalisz-Lis

Ochotnicza Straż Pożarna Kalisz-Lis wzbogaciła się o nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Koszt zakupu pojazdu to 1,1 mln zł. Pełne atrakcji powitanie nowego samochodu w jednostce odbyło się 14 września.

Do jednostki Kalisz-Lis trafił samochód marki Scania P450 XT (GCBA 7/52), w zabudowie wykonanej przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne. Posiada napęd 4×4, zbiornik wodny o pojemności 7000 litrów oraz autopompę o wydajności 5200 litrów na minutę. Pojazd dedykowany jest głównie do likwidacji pożarów. Został więc bogato wyposażony w armaturę wodno-pianową, linię szybkiego natarcia, drabiny pożarnicze, tłumice oraz aparaty powietrzne. Nie zabrakło też sprzętu pomocnego przy likwidacji pozostałych zagrożeń, jak np. agregaty prądotwórcze, pilarki czy pneumatyczne poduszki podnoszące.

Koszt pojazdu wyniósł 1 100 tys. złotych. Środki na zakup samochodu pochodziły  z trzech źródeł. 200 tys. złotych to wkład własnych jednostki OSP Kalisz-Lis, 800 tys. złotych pozyskano z dotacji udzielanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej w ramach finansowania jednostek włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz dotacji firm ubezpieczeniowych, a pozostałe 100 tys złotych jako dotację przekazało Miasto Kalisz.

Samochód z Bielska-Białej do Kalisza przyprowadzono w poniedziałek 14 września wieczorem. Nowoczesna SCANIA zastąpi, na wyposażeniu jednostki, wysłużonego JELCZ-a 325M. Jest to drugi nowoczesny samochód w jednostce. Niespełna rok temu trafił do niej samochód GBA 3/29 na podwoziu Renaulta D16 Range z napędem 4×4.

https://www.facebook.com/ochotniczastrazpozarna.kaliszlis/posts/2684146941829283

Foto: Urząd Miasta Kalisz

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Nowy samochód w OSP Kalisz-Lis [FOTO, WIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *