Nowy samochód w OSP Świętoszówka

W piątek (3.04) Ochotnicza Straż Pożarna w Świętoszówce koło Bielska-Białej odebrała swój nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Samochód marki Renault D16 z zabudową firmy Szczęśniak Pojazdy Specjalne kosztował ponad 820 tys. złotych.

Jest to fabrycznie nowy, średni wóz ratowniczo-gaśniczy. Został zabudowany na podwoziu Renault D16 z sześcioosobową kabiną, napędem uterenowionym (4×4) oraz wyposażonym w silnik o mocy 286 KM. Zabudowę wykonaną z aluminium i stali nierdzewnej wykonała bielska firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne. Samochód wyposażony jest w zbiornik na wodę o pojemności 3500 litrów oraz zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 350 litrów. Posiada również dwuzakresową autopompę marki Godiva P2A2010 o wydajności 2800 dm3/min. przy ciśnieniu 8 bar i 300 dm3/min. przy ciśnieniu 40 bar oraz działko wodno-pianowe zamontowane na dachu zabudowy, a także maszt oświetleniowy i wciągarkę elektryczną zamontowaną na przodzie pojazdu. Samochód oprócz sprzętu gaśniczego wyposażono również w moduł ratownictwa technicznego.

Foto: Facebook / Ochotnicza Straż Pożarna w Świętoszówce

Wóz kosztował nieco ponad 821 tys. złotych. Na jego zakup złożyły się środki z budżetu Gminy Jasienica (ponad 361 tys. zł), Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (70 tys. zł), Komendy Głównej PSP (100 tys. zł), Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (50 tys.),a także Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (240 tys. zł). Samochód został zakupiony jeszcze w ubiegłym roku. Jednak nie mógł zostać włączony do służby od razu, m.in. z uwagi na brak odpowiedniego garażu. Pozostał więc w depozycie u producenta zabudowy.

Równocześnie trwała przebudowa i rozbudowa remizy. Zakres prac objął m.in. przebudowę pomieszczeń po poczcie, z myślą o garażu dla nowego auta, jak również zaplecza socjalnego, a także termomodernizację całego budynku. Prace nadal trwają, do odnowionej strażnicy NOWY samochód zostanie wprowadzony tuż po Wielkanocy. Będzie pełnił rolę samochodu pierwszego rzutu.

Fotografia nagłówkowa Urząd Gminy Jasienica

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *