OSP Kostuchna już z nowym wozem

Druhowie z katowickiej Kostuchny przywitali swój nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Jest to GCBA 4/32 na podwoziu VOLVO FMX 430 zabudowany przez firmę BOCAR. Wóz kosztował blisko 1,2 miliona złotych, a środki na jego zakup pochodziły z budżetu obywatelskiego Katowic.

W miniony piątek druhowie z OSP Katowice-Kostuchna odebrali swój nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Uroczyste powitanie i przekazanie samochodu odbyło się w godzinach popołudniowych przed strażnicą na Kostuchnie. Był m.in. efektowny przejazd samochodu przez szpaler strażaków z flarami świetlnymi. Powitanie i prezentacja samochodu spotkały się z ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców tej południowej dzielnicy Katowic. Jest to samochód typu GCBA 4/32 na podwoziu VOLVO FMX430 z napędem 4×4, w zabudowie wykonanej przez firmę BOCAR. Samochód posiada również jednomodułową, sześcioosobową kabinę załogi. Jego koszt wyniósł 1 195 tys. złotych. Jego zakup możliwy był dzięki wygranej projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego Miasta Katowice.

W marcu odbył się przetarg na dostawę nowego wozu. Wpłynęła wówczas jedna oferta, od firmy BOCAR, która spełniła warunki. Uzbrojenie pożarnicze nowe wozu, w znacznym stopniu zostało dostarczone przez strażaków. Z samochodem dostarczono m.in. drabina teleskopowa, 2 przęsła drabiny nasadkowej, przenośny zestaw oświetleniowy, dwa agregaty prądotwórcze, pompę pływającą i pompę elektryczną, a także dwie regulowane lonże i inny drobny sprzęt.

Obecnie, na wyposażeniu OSP Katowice-Kostuchna, znajdują się jeszcze trzy pojazdy: dwudziestoletni GBA 2/20 na podwoziu Renault Midliner oraz GLBA Ford Transit i SLRr Isuzu. Zakup nowego pojazdu podyktowany był przede wszystkim dużą liczbą interwencji strażaków z Kostuchny (w ubiegłym roku ponad 200 interwencji) oraz faktem, że podstawowy wóz jednostki – renault midliner – ze względu na wiek sprawia coraz więcej problemów technicznych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Druhowie z Kostuchny kupują wóz za środki z budżetu obywatelskiego

Fotografia nagłówkowa: Ratownictwo w obiektywie – Bartłomiej Mysłek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *