OSP Żytno: Sąsiedzi zaatakowali strażaków. O co poszło?

W wielkanocną niedzielę wieczorem druhowie z Żytna zostali zadysponowani do wypadku. Jeszcze zanim wyjechali do zdarzenia oraz zaraz po powrocie zostali zaatakowani przez krewkich sąsiadów. Kilku strażaków zostało pobitych, uszkodzony został sprzęt ratowniczy i samochód stojący przed remizą.

O zaistniałym incydencie na terenie jednostki w powiecie radomszczańskim strażacy napisali na swoim Facebooku:

W dniu 12.04.2020 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego w miejscowości Załawie. Podczas wyjazdu do akcji zostaliśmy obrzuceni wulgaryzmami ze strony osób, które mieszkają w pobliżu remizy. Niestety to nie koniec złych informacji. Podczas powrotu do bazy oraz opuszczeniu wozu strażackiego jeden z mieszkańców wtargnął na plac strażacki i uderzył jednego ze strażaków, po chwili następna osoba wtargnęła na plac remizy uderzając kolejnego strażaka – napisano w opublikowanym wczoraj wpisie.

W wyniku zajścia zniszczeniu uległy strażackie hełmy i ubranie specjalne. Uszkodzony został również samochód należący do jednego ze strażaków. O możliwe powody ataku na druhów zapytaliśmy przedstawiciela jednostki.

Takie ataki nie działy się pierwszy raz, cały czas były wyzwiska. Napaści fizyczne tylko wtedy. Dzieje się tak od jakichś 2 lat, cały czas to samo. Napastnikami są te same osoby – mówi anonimowo jeden ze strażaków.

Okazuje się, że atakujący strażaków sąsiedzi też należeli kiedyś do żytnowskiej straży. Jeden z napastników piastował funkcje komendanta i głównego kierowcy samochodu pożarniczego. Zarzucono im jednak działalność na szkodę straży, co ostatecznie skutkowało wydaleniem z szeregów OSP. W jednostce nic się wówczas nie działo na korzyść.

Jak mówi nam członek żytnowskiej OSP, po ich wydaleniu sytuacja się zmieniła. Udało się zakupić nowy sprzęt i samochód bojowy. Przybyło również nowych członków. Niestety, od tego czasu zaczął się trwający po dziś dzień konflikt, z byłymi już strażakami i ich rodziną. W ostatnią niedzielę przybrał na sile. Gdy strażacy szykowali się do wyjazdu na akcję zostali obrzuceni niecenzuralnymi słowami. Zaś po powrocie dwaj druhowie zostali pobici przez byłego komendanta i jego syna. Pozostali członkowie ich rodziny dalej obrzucali strażaków niecenzuralnymi epitetami.

Sprawa ataku na strażaków została zgłoszona policji. Funkcjonariusze mają podejmować w tej sprawie stosowne czynności.

9 Replies to “OSP Żytno: Sąsiedzi zaatakowali strażaków. O co poszło?”

 1. 1. Art. 223. Czynna napaść na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną [ inaczej mówiąc jak na policanta]
  2. Art. 216 Kodeks karny (KK)
  3.uszkodzenia mienia znacznej wartości ubranie + hełm
  4. uszkodzenia mienia [ samochodu bojowego i jak prywatnego ]
  5 jako pozew cywilny Naruszenie nietykalności (art. 217, 217a)

  czyli może zebrać się ponad 10 lat i ładna suma, za samo
  kamery mieć na hełmu i dowód

  po naprawach szkodach i kilku tysięcznych odbyciu kilku lat w zakładzie więziennym pewnie mi zmieni się nastawienie

  1. Z tego rodzaju komentarzami zapraszamy do innych portali 😉 Oczywiście jeśli chcecie zająć akceptowalne w swej treści stanowisko w temacie, nasz portal stoi otworem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *