Państwowa Straż Pożarna wróci do Chojny?

O budowie jednostki PSP w Chojnie mówi się już od lat. W przeszłości zawodowi strażacy mieli tutaj swój punkt alarmowy, ale na tym się skończyło. Czy pomysł ma teraz szansę realizacji?

Południowe rejony powiatu gryfińskiego (największego obszarowo powiatu ziemskiego w woj. zachodniopomorskim) to niewątpliwie jedna z czarnych dziur na mapie Państwowej Straży Pożarnej. Odległość od Gryfina to nawet 50 kilometrów. Również czas dojazdu jednostek z sąsiedniego  powiatu myśliborskiego (JRG w Myśliborzu oraz Posterunek w Dębnie) sięga kilkudziesięciu minut. Ową dziurę wypełniają na szczęście ochotnicze straże pożarne, jednak od wielu lat mówi się o konieczności zorganizowania w tym rejonie jednostki Państwowej Straży Pożarnej.

Gdzie takowa jednostka miała by powstać? Tutaj pod uwagę brane jest miasto Chojna, zamieszkałe przez blisko 7,5 tys. mieszkańców. Od Gryfina oddalone jest o blisko 40 kilometrów. Przez miasto przebiega linia kolejowa, tutaj krzyżują się dwie drogi krajowe. Również z uwagi na ilość zdarzeń jest to najlepsza lokalizacja takiej jednostki. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w przeszłości funkcjonował tu już quasi-posterunek PSP z dwuosobową obsadą, która miała do dyspozycji samochód ratowniczo-rozpoznawczy. Pełnił on przede wszystkim funkcję punktu alarmowego dla południowej części powiatu. Został on jednak zlikwidowany.

Wielokrotnie pisane wnioski o powołanie jednostki ratowniczo-gaśniczej w tym miasteczku, niestety nie spotkały się z aprobatą wojewódzkiego i centralnego szczebla kierownictwa Państwowej Straży Pożarnej. W ostatnim czasie temat znów powrócił. Na utworzenie JRG w dalszym ciągu nie ma jednak zgody.

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w Gryfinie komendant powiatowy PSP w Gryfinie bryg. Andrzej Prokopski poinformował jednak, że wstępną akceptację uzyskał pomysł powołania w tym miejscu posterunku PSP, a więc filii Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gryfinie. Obsadę takiego posterunku stanowiłoby pięciu strażaków, mających do dyspozycji dwa samochody pożarnicze. Jak zauważył jednak komendant, aby takowy posterunek mógł powstać, potrzebny będzie nowy budynek, ponieważ użytkowana przez miejscową OSP remiza nie daje warunków do utworzenia takiej filii na jej bazie. Jak dodał komendant powołanie posterunku w Chojnie, jest niemal pewne. Jednak nie wiadomo jeszcze, kiedy budowa ruszy. Jest to związane m.in. z już prowadzonymi inwestycjami budowlanymi na terenie województwa.

Z informacji przekazanej radnym przez komendanta Prokopskiego wynika, że jest już działka, na której nowy obiekt miałby powstać. Koszt budowy wyniósłby od kilku, do kilkunastu milionów złotych.

Foto: Komenda Powiatowa PSP w Gryfinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *