PGZ zbuduje prototyp samochodu pożarniczego

W środę odbyło się spotkanie robocze zespołu komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dotyczyło ono koncepcji budowy znacznie tańszego od dostępnych obecnie na rynku średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

W spotkaniu, z ramienia PSP uczestniczył m.in. zastępca Komendanta Głównego PSP, nadbryg.  Adam Konieczny. Polską Grupę Zbrojeniową reprezentował członek Zarządu Hubert Stępniewicz. Obecny był również poseł Paweł Hreniak członek Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Przedmiotem spotkania były koncepcja oraz podjęcie próby budowy średniego samochodu pożarniczego – przekazała w lakonicznym komunikacie Komenda Główna PSP.

Według informacji KG PSP, w trakcie spotkania uzgodniono, że w zakładach wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej powstanie prototyp pojazdu ratowniczo-gaśniczego z silnikiem spełniającym wymogi normy emisji spalin Euro 3. Wsparcia konstruktorom udzielać będzie Szkoła Główna Służby Pożarniczej. Uzgodniono również, że prototyp przejdzie testy w warunkach poligonowych. Na tą chwilę nie wiadomo kiedy prototypowy pojazd powstanie oraz ile będą kosztować prace nad jego zbudowaniem.

Pomysł skonstruowania takiego samochodu we współpracy Państwowej Straży Pożarnej i zakładów PGZ S.A. nie jest nowy. Pojawił się za kadencji poprzedniego szefa polskich strażaków, gen. brygadiera Leszka Suskiego. Wówczas jednak skończyło się na zapowiedziach.

Fotografia nagłówkowa: KG PSP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *